Otec si prohlížel fotografie syna a našel něco zvláštního v jeho oku. Spěchal s ním do nemocnice, kde dostali špatnou zprávu

Fotografie: Depositphotos

Pozorný otec si na fotkách všiml, že jeho malý syn má na fotografii zvláštní odraz v oku. S manželkou neváhali a syna vzali k lékaři. Bohužel nedostali šťastné zprávy.

Otec pořizoval fotky svého čtyřletého syna. Když si je poté prohlédl, viděl, že syn má jednu oční čočku červenou a druhou bílou. Červený odraz ho neznepokojil, jednalo se o typický odraz při použití blesku. Zato druhé oko, které odráželo bílou záři, jej nenechalo klidným. Tušil, že by mohlo jít o něco vážného.

Obavy rodičů se potvrdily

Jeho obavy nakonec potvrdili i lékaři. Vzácná rakovina oka, retinoblastom, se projevuje na čočce odrazem bílé záře. Ta jde nejlépe vidět právě na fotografiích s bleskem nebo při slabém světle. Když rodiče pojali podezření, pořídili ještě několik fotek s bleskem a na několika z nich bylo Noahovo oko opakovaně bílé. Vyloučili tedy chybu fotoaparátu a bylo jim jasné, že oko je potřeba vyšetřit.

Po stanovení děsivé diagnózy byl malý Noah okamžitě odeslán na sérii chemoterapií. Všichni doufali, že tato léčba zabere a rakovina ustoupí. V opačném případě, by muselo dojít na operativní odstranění celého oka. Noah byl statečný, přesto jej léčba velmi vyčerpala. Měl alergickou reakci na léky a dostal horečku.

Léčba bohužel nezabrala

Všechny komplikace se však nakonec podařilo zažehnat a jak se blížily Vánoce, rodina vyhlížela šťastné zítřky. Těsně před Vánoci pak Noah absolvoval vyšetření, aby se zhodnotil účinek chemoterapie. Bohužel lékaři neměli pro rodiče dobré zprávy. Nádor bohužel narostl a nejlepším řešením tak bylo odstranění oka.

Maminka vzpomíná, jak nemohla uvěřit tomu, čím vším si musel projít a přesto to bylo zbytečné. Oko se zachránit nepodařilo. Operaci podstoupil 27. prosince, kdy většina rodin slaví radostné svátky. Noah však celou situaci přijal překvapivě velmi dobře. Čtyři týdny po operaci dostal dočasné náhradní oko, na které si dobře zvykl.

Varování pro rodiče

Dnes je mu už šest let a je to šťastné a spokojené dítě. Přesto, že bude mít doživotní handicap, rakovinu se podařilo zastavit a Noah je zdravý stejně jako ostatní děti. Rodiče s odstupem děkují, že se syn vyléčil a upozorňují ostatní rodiče na tento vzácný typ rakoviny. Objevuje se totiž výhradně u kojenců a dětí do pěti let.

Zdroj: Nhi

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]