Tichý nepřítel a mnohdy i zabiják: Příznaky zákeřné rakoviny jater

Rakovina jater je nejčastěji diagnostikována u lidí s játry cirhotickými. Ty se tvoří především u jedinců, kteří bojují ve svém životě několik let s alkoholismem. Onkologické onemocnění jater se ale nevyhýbá ani těm lidem, kteří se léčí s virovou hepatitidou. Pakliže máte žloutenku, jste více ohrožení rakovinou jater a je nutné docházet na pravidelné kontrolní testy krve. V ojedinělých případech však může k tomuto vážnému onemocnění dojít i bez zcela zjevných příčin u zdravého člověka.

Příznaky rakoviny jater

I navzdory vzniku rakoviny mohou játra u nemocného člověka fungovat poměrně dlouhý čas normálně. Proto je toto onemocnění tak nebezpečné. Nemusíte pociťovat dlouhý čas jakékoliv příznaky. A pokud se už nějaké projevují, mohou být tohoto rázu:

  • Nevolnosti a zvracení: pokud pociťujete často nechutenství, žaludeční nevolnosti, a dokonce i zvracíte, kontaktujte co nejdříve svého ošetřujícího lékaře.
  • Abnormální bolesti břicha: tyto bolesti není radno nikdy podceňovat. Akutní břišní stavy jsou v mnoha případech život ohrožující. V dutině břišní se ukrývá mnoho orgánů, které mohou způsobovat nepříjemné bolesti. Měli byste přivolat buď záchrannou službu, nebo si dojít k lékaři. Vše se samozřejmě odvíjí od intenzity bolesti a schopnosti dojít k lékaři.
  • Náhlý úbytek na váze: jestli bez zjevné příčiny extrémně hubnete, nikdy to není dobrým znamením a měli byste požádat lékaře o kontrolní prohlídku.
  • Pocit plnosti: sotva sníte pár soust a máte pocit velké sytosti? Pak zbystřete. Ani tento příznak byste neměli ignorovat.

Nažloutlá kůže a otoky v oblasti břicha také nesvědčí nic dobrého

Žlutá kůže a nažloutlé oční bělmo jsou známkou toho, že s vašimi játry není něco v pořádku, proto byste měli co nejdříve navštívit lékaře. Nejspíš se jedná o hepatitidu. Dalšími jejími příznaky je velice tmavá moč a světlá stolice. Při hygieně v koupelně jste si všimli nezvyklých otoků v oblasti břicha a pod žebry? Nepodceňujte to a požádejte odborníky o pomoc. Jedním z příznaků rakoviny jater může být totiž i takzvaný ascites, což je nahromaděná tekutina v dutině břišní. Všímejte si i svých dolních končetin. Ohrožující jsou především netypické objemné otoky.

Jak předejít rakovině jater?

Onkologickému onemocnění jater se dá předejít především zdravým životním stylem. Tím je myšleno hlavně zredukovat příjem alkoholu. Dobré je docházet k lékaři na pravidelné kontrolní prohlídky a absolvovat krevní screeningové testy. Rovněž se doporučuje přestat kouřit, pakliže jste kuřáky. Ideální je, když si i hmotnost budete hlídat a nebudete bojovat s nadváhou, či obezitou.

Léčba rakoviny jater

Primárně jako u všech onkologických nemocí se volí chemoterapie. Důležitá je i transplantace jater, která nemocnému člověku umožní přežít a žít kvalitní život. V některých případech pomůže i chirurgické odstranění části jater, která je postižená nádorem.

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]