Prokřupnutí kloubů: Vedlejší efekty, příčina zvuku, odnaučení

Fotografie: BruceBlaus / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Neexistuje příliš výzkumů, které by se tomuto jevu věnovaly jakkoli cíleně. Z toho, co zatím experti zjistili, ovšem plyne, že tento projev vašim prstům nijak neškodí.

Jedna ze zpráv ve Swiss Medical Journal nenašla jakékoli důkazy o tom, že by právě křupání klouby způsobovalo artritidu. Jeden z lékařů to dokonce demonstroval přímo na sobě. V Arthritis & Rheumatology prohlásil, že během 50 let praskal klouby na své levé ruce 2–3krát častěji než na pravé. Na konci experimentu nebyl ve stavu rukou žádný rozdíl, ani se neprojevilo jakékoli postižení. Co se během tohoto praskání děje a proč to lidé dělají? Více prozradila lékařka Alana Biggers.

Důvodů je hned několik

  • Zvuk: Lidem se prostě to praskání líbí.
  • Pocit: Některým lidem právě praskání ulevuje od bolesti a zvyšuje mobilitu. Aspoň to tak vnímají. Neexistují však důkazy, které by tyto tendence kloubů potvrzovaly.
  • Nervozita: Podobně jako kroucení vlasů či spínání rukou může praskání klouby zaměstnat lidskou mysl. Dostavuje se tak určitá forma úlevy při celkové nervozitě.
  • Stres: Kdykoli je člověk ve stresu, potřebuje se nějak zaměstnat a na něco se zaměřit. Praskání kloubů odvádí pozornost od problémů. Uvolňuje tedy napětí, aniž by reálně způsobovalo škodu.
  • Zvyk: Toto často bývá následek předchozích bodů, kdy se z použití v jedné ze situací stane univerzální návyk. Jakmile se to totiž jednou osvědčí, těžko se to odnaučuje. Kdokoli to tedy dělá 5krát a více za den, dá se označit za navyklého „křupače“.

Co je příčinou zvuku prasknutí?

Lupavý zvuk vznikající v kloubu ještě není zcela objasněn. Hodně dlouho ho mnoho lidí připisovalo bublinkám dusíku, případně přesunům kloubní hmoty. Další si mysleli, že jde o přesouvání vaziva kolem kloubu. Výzkum z roku 2015 na to použil magnetickou rezonanci. Odborníci tehdy zjistili, že dutina vzniká negativním tlakem při rychlém natažení kloubu. Usoudili tedy, že zvuk vychází z formování této dutiny, což ovšem nevysvětluje jeho hlasitost.

Studie z roku 2018 naznačuje, že zvuky má na svědomí částečný kolaps této dutiny. Revize studií poznamenala, že dutině trvá plné zhroucení asi 20 minut, takže může vzniknout nová. To může být důvodem toho, proč je potřeba nechat klouby trochu „odstát“, než je možné zapraskat jimi znova.

Vedlejší efekty

Lupání klouby by nemělo člověka bolet, způsobovat otoky nebo mít vliv na tvar kloubu. Jakmile se něco z toho objeví, děje se ještě něco dalšího. Ačkoli je to poměrně obtížné, při dostatečném tahu na kloub je možné z něj prst vytrhnout. Případně narušit vazivo kolem něj. Pokud si tedy všimnete otoku nebo bolesti, dost možná máte dnu nebo artritidu, která za tím stojí.

Tipy, jak přestat lupat klouby

Přestože vám práskání kloubů nemusí škodit, jde možná o rušivý zvyk, který je pro vás i okolí otravný. Dá se odnaučit několik způsoby, prvním je vědomí návyku. Kdykoli máte tendenci to udělat, nahlas si řekněte, čeho tím chcete docílit. Trápí-li vás stres, najděte si jiný způsob, jako hluboké dýchání, cvičení nebo meditaci. Můžete si koupit také stresové míčky, případně kamínek, který budete držet. Množností je vícero, možná budou i účinnější.

ruce, spojení, ženy
Fotografie: Unsplash

Kdy navštívit lékaře

Přes výše zmíněné navštivte lékaře při vleklých bolestech kloubů. Váš prst může být pokroucený, případně může začít otékat. Jak bylo uvedeno, pokud je tato aktivita opakovaně bolestivá, pravděpodobně se pod tím skrývá dalších choroba.

Zdroj: Healthline, NCBI, Arthritis & Rheumatology

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*