Nedávno byla nedaleko Nijmegenu v Holandsku nalezena nádherná skleněná mísa, která svědčí o tom, že Římané byli vynikajícími sklářskými umělci.
Archeologové pracující na vykopávkách v nizozemském městě Nijmegen objevili koncem loňského roku dobře zachovalou, 2000 let starou modrou skleněnou mísu. Miska o velikosti dlaně přežila staletí doslova pohřbená pod zemí a zůstala dokonale neporušená, téměř bez opotřebení. Mísa byla objevena když archeologové pracovali na vyčištění oblasti před plánovanou výstavbou bytů.
Obchodovali s ní Římané
Předmět, který může připomínat dnešní bábovkovou formu se vyznačuje vzorem svislých pruhů. „Takové nádobí se vyrábělo tak, že se roztavené sklo nechalo vychladnout a ztuhnout nad formou,” říká vedoucí archeolog Pepijn van de Geer. „Vzor byl vykreslen, když byla skleněná směs ještě tekutá. Modrou barvu způsobuje oxid kovu.”
Je pravděpodobné, že krásná skleněná mísa pochází z obchodu s Římany. „Velmi potřebovali kůži a rádi kupovali hovězí kůže,“ říká van de Geer, který naznačuje, že místní obyvatelstvo, Batavové, mohlo být také ve službách římské armády, a že mísa tak mohla být odvezen domů do Nijmegenu jako součást balíku žoldu vojáka.
Vykopávky na místě vojenského tábora
Podle místní Radboudovy univerzity patří Nijmegen k nejstarším městům v Nizozemsku. (Možná je dokonce nejstarší, i když na toto prvenství si dělá nárok několik měst.) Staří Římané poprvé založili vojenský tábor poblíž místa dnešního Nijmegenu v 1. století př. n. l., tedy přibližně v době vzniku skleněné mísy. Osada se rozrostla a stala se prvním římským městem v dnešním Nizozemsku, což znamenalo, že obyvatelé města získali římské občanství.
Moderní nizozemský název Nijmegen pochází z latinského Noviomagus, což znamená „nový trh“. Jeho poloha nad řekou Waal poskytovala římským vojskům strategickou vojenskou výhodu a přístup k obchodním cestám, uvádí univerzita.
Archeologové předpokládají, že modrá skleněná mísa mohla být vyrobena římskými řemeslníky nebo převážena obchodníky, vzhledem k jedinečnému postavení města jako centra starověkých římských aktivit. Mísa mohla být vytvořena ve sklářských dílnách v Německu nebo Itálii, což z ní činí cennou obchodní komoditu.
Zdroj: Goodnewsnetwork
Napište komentář