Hledáte umyvadlové baterie? Podívejte se, jak je vybrat!

Čeká vás koupě baterie do koupelny, ale je pro vás těžké si na dnešním přeplněném trhu vybrat pouze jednu? Přinášíme vám tipy, na co se během výběru zaměřit, abyste byli se svým rozhodnutím maximálně spokojeni.

Nešetřete

Jedná se o jednu z nejvíce využívaných věcí v domácnosti, proto je umyvadlová baterie něco, na čem byste neměli šetřit. Vybírejte z ověřených značek.

Kvalitní baterii poznáte podle kvalitní kartuše, jež má na starosti průtok vody a její míchání. Na výběr máte ze dvou variant: levnější plastová a dražší keramická. V tomto případě se doporučuje vsadit na kvalitu a připlatit si, protože keramické kartuše dokážou spolehlivě sloužit několik let.

Druh montáže

U podomítkových umyvadlových baterií je těleso baterie schované pod omítkou. Tento typ instalace je sice nejnáročnější, ale šetří místo a působí z estetického hlediska velice lichotivě. Dále zde máme kategorii stojánkového upevnění, jde o umístění baterie na desku nebo na umyvadlo. Výhodou je, že stojánkové baterie nejsou na vodu napojeny přímo, takže je jedno, kde se nachází přívody. Poddruhem stojánkové montáže je víceotvorová. I v tomto případě stojí baterie na umyvadle, ale kohoutky či páka jsou umístěné mimo ni, takže je potřeba více proražených otvorů. Nakonec se ještě můžete setkat s nástěnnými bateriemi.

Způsob ovládání

I na tomto záleží. Kohoutkové ovládání je sice designové a navodí retro náladu, ale než s kohoutky najdete požadovanou teplotu, proteče vám spoustu vody. Rozhodnout se můžete dále pro baterii s pákou, se kterou je nastavování teploty o něco rychlejší. Dalším druhem jsou termostatické baterie, jež jsou ze všech druhů nejdražší, ale tato investice se vám po čase vrátí v podobě ušetřené vody. Dokážou namíchat vodu okamžitě, takže zde nehrozí žádné odtékání, u kterého ztratíte spoustu vody. Navíc si u nich můžete nastavit stálou teplotu, takže se nemusíte u každého mytí znova a znova zdržovat hledáním ideální teploty.

Materiál a povrchové úpravy

Umyvadlové baterie bývají vyrobené buď z mosazi, nebo z nerezové oceli. Avšak poslední vrstvou je většinou nějaká barevná povrchová úprava. Bílá, černá, chrom, zlatá… Na trhu najdete dokonce i baterie v barvách duhy. Je libo červená nebo zelená? Vybírat můžete z lesklých či matných variant. Zvolíte jednobarevnou nebo vícebarevnou baterii? Avšak dejte si pozor, abyste se nenechali unést odstínem, jenž vám do koupelny ladit nebude. Je třeba brát ohled i na zbytek interiéru.

Vzhled

Na trhu dnes najdete baterie různých velikostí, stylů i tvarů. Ideální je, když pochází ze stejné série jako ostatní baterie v koupelně. Do koupelny, v níž dominují rovné tvary, se bude hodit baterie, jež má také rovné hrany. Vybírejte ji tedy ve tvaru čtverce nebo obdélníku. Naopak v případě oblých umyvadel volte rovněž oblé baterie.

Slaďte ji s umyvadlem

Umyvadlovou baterii volte v závislosti na umyvadlu, protože pokud si pořídíte baterii, která má výtok blízko zdi a umyvadlo je naopak od zdi vzdálené, nemusí to být praktické řešení. Stejně tak nefunguje kombinace příliš vysoké baterie a mělčího umyvadla.