Tisíce Čechů se radují z prodeje vzácných mincí. Sběratelé vykupují centy s tímto označením

Fotografie: Mjeltsch / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Ne, že by posílila jejich nominální hodnota. Ale dostávají se do hledáčku numismatických sběratelů. Právě centy tak mají více než 1000krát větší hodnotu.

Že je jedna mince hodnotnější než druhá, je základní pravidlo oběžných peněz. U těch starých a vzácných však mohou být i nominálně stejné velmi odlišné. Tyto pěticentové mince mají teď mnohem vyšší hodnotu, než jaká je na nich vyražena z výroby. Jde však jen o ty se správným rokem, protože byly raženy jen několikrát. Výsledná cena samozřejmě závisí na poptávce, tedy kdo bude mít o konkrétní minci zájem. Také to nemusí být nikdo, s čímž se nedá nic dělat.

  • Monako 2006: Mezi nejcennější mince s hodnotou 5 centů je mnichovská z roku 2006. Obvyklá cena při výkupu se pohybuje mezi 60-70 euro. Velmi slušné na to, že jde o drobné.
  • Monako 2002: druhá nejlepší má stejnou nominální hodnotu, je na ní také stejný klášterní erb. Průměrná hodnota mincí z tohoto ročníku je něco přes 30 eur.
  • Monako 2017: posuneme se v čase výrazně dopředu, konkrétně o celých 15 let. Stále však jde o stejný typ mince, hodnota mezi sběrateli je 20-30 euro.
  • Monako 2011: přece jen je tu ale mezistupeň s o něco mladším kusem. Stejné logo i hodnota jako ostatní mince. Ročník 2011 má hodnotu něco přes 25 euro.
  • Monako 2020: konečně poslední v řadě cenných drobných mincí je jen 3 roky starý. Hodnota je nejmenší, tedy 5 euro za kousek. Stále však jde o 300násobek běžné nominální hodnoty této oběžné mince.

Bankovky a mince

Numismatika je běžně brána jako sběratelství mincí a bankovek, což však není úplně pravda. V základu jde totiž o historickou vědu zkoumající platidla, primárně mince. Papírová platidla jako bankovky nebo další listiny zkoumá notafilie. Numismatikou je pak označováno i sběratelství a obchodování s cennými mincemi i bankovkami. V základu však nejde zdaleka jen o historické zkoumání. Platidla totiž obecně plní i společenskou funkci a mají výpovědní hodnotu.

Máte v peněžence bankovky a mince s tímto vzácným označením? Možná jste nevědomky milionáři

euro drobné mince
Fotografie: Pixabay

Numismatika tak sleduje hlavně kovové peníze, které jsou pro nás důležitým pramenem poznání ekonomických, právních, politických, sociálních a také kulturních poměrů konkrétní doby. Šlo o komoditu, kterou lidé běžně používali, přechovávali, putovala od jednoho k druhému a pojil se s ní tak i celkový vývoj společnosti. U nás jsou velmi známé například groše, stříbrné mince ražené od roku 1300.

Zdroj: Pokukaj

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*