10letá dívka se na zahradě vážně zranila. Teď její matka varuje všechny před skrytým nebezpečím nejen v Česku

spojené ruce muž žena nemocnice
Fotografie: Freeimages

Mělo to být příjemné rodinné setkání, které však nabralo velmi dramatický spád. Hlavně pro desetiletou dívku. A to poté, co v její blízkosti vzplála propanová nádrž.

To jí způsobilo těžké popáleniny na zhruba polovině těla. V současné době je tak Isla Clare Cook hospitalizována na popáleninové jednotce ve Phoenixu. Její zranění jsou natolik vážná, že se její rodina snaží varovat ostatní rodiče. Je totiž potřeba si být vědom rizika, které propanové nádrže a lahve přinášejí. Podle zpráv začal problém tím, že nádoba lehce prosakovala. Islin otec Justin ji použil k zahřátí zahradního grilu. Co následovalo?

Plameny vysoké několik metrů

Během rodinného setkání probíhala běžná příprava párků v rohlíku, hamburgerů a dalších dobrot. Než se ale Justina nadál, začal tank náhle hořet s plameny šlehajícími vysoko do vzduchu. Bohužel, v tu chvíli u něj stála i jeho 10letá dcera, kterou tak oheň okamžitě zachvátil. Na 10 metrů vysoké plameny ji obklopily během několika vteřin, rodiče přirozeně zpanikařili. „Je to tragické, naprosto tragická situace, když sledujete svou dceru v ohni.“

„To je ta nejhroznější věc, jakou jsem v životě zažil,“ říká Justin Cook. Plameny se zakrátko podařilo uhasit, současně probíhal telefonát na tísňovou linku. I tak však bylo jasné, že Isla je velmi těžce zraněna. Byla proto převezena do nedaleké nemocnice, kde se jí okamžitě ujali na jednotce popálenin. Diagnostika zněla jasně – popáleniny druhého stupně pokrývající 45 % jejího těla. Stejně tak popáleniny prvního stupně na prakticky celém zbytku.

Z popálenin na dětské oddělení

Podle stanoviska lékařů může být cca za měsíc převezena z popáleninové jednotky do dětské nemocnice. Každopádně teď mohou rodiče jen sedět u postele své dcery a vložit její život do jejích vlastních rukou. Lékaři mezitím dělají to nejlepší, co mohou. „Chceme, aby se plně uzdravila a vrátila se zpět do života normálního perfektního dítěte, kterým je,“ prohlásil její otec. Její cesta je teď ovšem nejen dlouhá, ale i nadmíru nejistá. Změnila se během vteřin.

Propan je významná energetická surovina. Ve směsi s dalšími uhlovodíky se nazývá propanbutan a je hojně využíván v domácnostech nebo malých provozech jako zdroj tepla. Buď právě na vaření či grilování, případně ke zpracování materiálu, tedy tavení, pájení a svařování. Samotný obsah propanu se v těchto směsích pohybuje od 25 do 90 %. Ve směsi s butanem se již dekády používá k vytápění, vaření nebo pohonu motorů.

Zdroj: Newly

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]