Jak alespoň částečně nebo úplně odstranit hrbolky (ošpice) z jazyka

Hrbolky na jazyku se mohou čas od času objevit, způsobeny mohou být alergiemi, zraněními nebo infekcemi. Někdy mohou vyvolávat dojem, že jsou neškodné, ale bohužel mohlo by jít také o známky rakoviny. Anebo působí hrůzostrašně a přitom se jedná o nějakou banalitu. Tak či onak, určitě se nevyplácí je podceňovat. Lépe zjistit, že jde o nějakou maličkost, než zanedbat závažné onemocnění.

Poranění jazyka

Často se stává, že se člověk kousne nebo jinak zraní a vytvoří se rána a otok, kolem níž se utvoří i drobné hrbolky (ošpičky). Někdy se mohou ošpičky objevit jako důsledek popálení – napili jste se třeba horkého nápoje nebo snědli něco horkého. Nejde o nic vážného, i když nepříjemné a choulostivé to být může. Někdy jsou ošpičky nepříjemné až moc. Tak, že je člověk má tendenci škrábat či okusovat. Z toho se může vytvořit i otevřená rána.

Afty

Dalším důvodem mohou být afty, které se tvoří kdekoli v ústech i na jazyku. Kolem afty se většinou vytvoří i otok a mohou vznikat i drobné výběžky, ošpičky. Občas zůstanou po nich i jizvy a hrbolatá místa. Rovněž nejde o nic závažného.

Existuje několik opravných prostředků, které vám mohou pomoci odstranit nebo alespoň minimalizovat ošpice na jazyku. Jsou to například:

Jablečný ocet – jablečný ocet má řadu zdravotních výhod, které snižují zánět a léčí bakteriální infekce. Chcete-li použít tuto složku na ošpice a otoky jazyka, musíte zředit lžíci organického jablečného octa ve ¼ šálku studené vody. Namočte vatový tampon do směsi a přitlačte na postižené místo po dobu 10 minut. Je potřeba provést minimálně 3x za den.

Jedlá soda – jedlá soda pomáhá čistit ústa od patogenů a bakterií. Má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, což vám může pomoci s řešením hrbolků, otoků, léčbou aft. Do sklenice naplněné vlažnou vodou přidejte lžičku jedlé sody. Promíchejte, poté dejte roztok do úst a po dobu 5 minut vyplachujte ústa. Pak vyplivněte. Pro účinnost je opět nutné proceduru opakovat, a to 2x až 3x denně.

Pokud máte v ústech jakékoli výrůstky, hrbolky, příliš často ošpice, afty a netušíte, proč se tak děje, kontaktujte odborníka. Někdy nejde o nic vážného, ale také může jít o signály vašeho těla, že se něco vážného děje. Jak ošpice, tak afty mohou být reakcí na nějaké jídlo, předmět v ústech (špatně umytý příbor), ale také signálem slabé imunity nebo toho, že vám chybí nějaké živiny. Spouštěčem bývá často stres.