Co říká barva jazyka o vašem zdraví? Pozorně sledujte zejména tyto změny, signalizují zdravotní problémy

Fotografie: Depositphotos

Jestliže se barva vašeho jazyka náhle změní, může jít o závažný problém. Jedna barva dokonce signalizuje blížící se smrt, říká lékařka Christine Frank.

Pokud váš jazyk změní barvu, zpozorněte. Může totiž jít o předzvěst vážných zdravotních problémů, které byste neměli nechat bez povšimnutí. Mnohdy se totiž barva tohoto orgánu promění ještě dřív, než na sobě vůbec začnete pozorovat první příznaky nemoci nebo jiných obtíží. Jazyk se tak může bez problémů stát vaším barometrem zdraví, pokud se naučíte včas rozpoznávat signály, které vám dává.

Povlak na jazyku a jeho funkce

Mírná vrstva usazenin na jazyku není na závadu. Naopak, svědčí o správné funkci našeho trávení. V ideálním případě by měl tento orgán pokrývat opravdu tenký bílý povlak, který naznačuje, že náš žaludek, střeva, játra a další orgány fungují normálně. Pokud je ovšem váš jazyk pokryt silnější vrstvou, zpozorněte. Tento signál totiž může poukazovat na narušenou rovnováhu našeho metabolismu.

Za tou obvykle stojí nějaké choroby nebo infekce. Silná vrstva plaku na jazyku tak může upozornit třeba na virové infekce nebo neschopnost jakéhokoli tělesného orgánu nadále plnohodnotně plnit svou funkci. I když se tedy říká, že nemocná játra nebo ledviny nebolí, neznamená to, že na sebe nijak neupozorňují. Mnohdy se „ozývají“ právě prostřednictvím jinak zbarveného jazyka.

Fotografie: Pixabay

Bledý jazyk značí zažívací problémy

Pokud váš jazyk vypadá, jako kdyby si ho vzala do parády smrtka, jde o jasnou nedostatečnost krevního oběhu. V takovém případě nám leckdy bývá i zima a cítíme se unavení. Podle čínské medicíny je jazyk rozšířením působnosti srdce, které má zase co dočinění s trávením. Takže pokud je bledý, ukazuje to na špatnou a nevyváženou stravu nebo na nějaký problém s žaludkem či střevy.

Suchý jazyk s popraskaným povrchem

A co vám říká tato změna? Podle některých zdrojů může naznačovat anémii (nedostatek červených krvinek), která se mnohem častěji vyskytuje u žen než u mužů. Obvykle se k ní pojí také nespavost, závratě, problémy s pamětí, úzkost a obvykle také popraskané rty.

Červený a pálící jazyk

Jestliže na sobě zpozorujete tento problém (aniž jste v průběhu dne zkonzumovali cokoliv ostrého), půjde nejspíše o příznak nedostatečně funkčního trávení. Dopřejte si vitamíny skupiny B (zejména vitamín B1) a několik dní počkejte. Vše by se mělo brzy upravit do normálu.

Jazyk rudý jako krev ukazuje infekci

I když patří jazyk k silně prokrveným orgánům, nemělo by to na něm být až tolik patrné. Jestliže vypadá doslova jako nalitý krví, pak jde nejspíše o důsledek nějaké infekce v těle. Navíc je postup zčervenání vždy stejný. Na začátku červená pouze špička jazyka, přičemž zabarvení postupně postupuje až nakonec zrudne celý jazyk. U dětí jde prakticky vždy o reakci na zánět, ale u dospělých může stejný stav značit i dlouhodobou nespavost a úzkost.

Fotografie: Pixabay

Jazyk pokrytý červenými skvrnami

Také se potýkáte s tímto problémem? Pak byste měli vědět, že jde o důsledek nadměrné konzumace koření, tučných jídel a leckdy také alkoholu. Obvykle je ve hře také tzv. syndrom dráždivého tračníku, kdy se části potravy po konzumaci vrací jícnem vzhůru, nebo vás alespoň často pořádně pálí žáha.

Černý jazyk může být vrozený

Tato nevšední barva bývá zřídka známkou onemocnění, jde obvykle o stav vrozený a trvalý, takže nemizí ani po uplynutí dětského věku. Ovšem narazit na něj někdy můžeme i u lidí s nedostatečnou ústní hygienou, v takovém případě nejde o povlak jako takový, ale o zbytky pokrmů. Na ně také upozorní opravdu nepříjemný zápach.

Fialový jazyk vypovídá o zánětu

Pokud je ve vašem těle dlouhodobě něco špatně, zbarví se jazyk do fialova. Ale stejný vzhled může naznačovat i nedostatek určitých živin, zejména vitaminu B2. Někdy ho také lze najít u žen se silným menstruačním cyklem. Pomoci si můžete správnou výživou, zejména potravinami jako jsou ovesné vločky, pivovarské kvasnice, slunečnicová semínka, řepa, citrusové plody, kysané zelí nebo červené víno.

Modrý jazyk vás donutí zavolat lékaře

Pokud jazyk zmodrá, je už opravdu zle. Tato barva vás varuje, že naléhavě potřebujete lékařskou pomoc. Značí totiž cyanózu – nedostatek kyslíku v krevním oběhu. Jde o příznak běžný u krevních chorob a srdeční dysfunkce. Ať už tento příznak zpozorujete u sebe nebo u kohokoliv ze svého okolí, se zavoláním odborníků rozhodně neváhejte. Cyanóza se totiž brzy může fatálně zvrtnout.

Fotografie: Pixabay

Žlutý jazyk naznačuje horečku

Obvykle na sobě obdobné potíže poznáme. Žlutě zbarvený jazyk nám však upřesňuje, že je zvýšená tělesná teplota způsobena nějakým zánětem nebo bakteriální infekcí. Může tak posloužit jako další stupínek v pomyslném žebříčku správné diagnostiky konkrétní nemoci. Určitě se o něm tedy zmiňte svému lékaři.

Oloupaný jazyk značí vyčerpání

Pokud váš jazyk připomíná spíše strakatý přehoz po babičce a pozorujete na něm navíc i nějaké ty trhliny, pak to značí že je vaše tělo úplně vyčerpané. Obvykle jde o stav způsobený alergií nebo třeba neodhaleným autoimunitním onemocněním. Jestliže na sobě tyto příznaky zpozorujete, uberte trochu na životním tempu a stresu. Do dvou týdnů by se měl váš stav zlepšit. Pokud k tomu nedojde, navštivte lékaře.

Fotografie: Pixabay

Žlutý jazyk odkazuje na vážnou nemoc

S touto barvou se potkáte jen málokdy. Ale pokud přece, půjde pravděpodobně o příznak žloutenky. Dost možná si na něj upamatují zejména maminky dětí, které trpěly novorozeneckou variantou této nemoci. U dospělých se však opravdu vyskytuje zřídka.

Zdroj: MedicalNewsToday

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]