Jak na opary?

Fotografie: Depositphotos

Udělal se vám na rtech bolestivý puchýřek? Napilo se vaše dítě ze špinavého hrnečku a celé rty má zarudlé? V obou případech se zřejmě jedná o opar. Jak se ho zbavit?

Opar (neboli herpes) je souhrnné označení nejrůznějších stavů charakterizovaných drobnými, obvykle bolestivými puchýřky na kůži. Řekneme-li, že někdo má opar, máme na mysli osobu infikovanou virem herpex simplex. Jednotlivé kmeny tohoto viru zodpovídají nejenom za běžný opar kolem úst, ale také sexuálně přenosnou infekci genitálního oparu, který se projevuje puchýřky na pohlavních orgánech. Virus však může způsobit řadu dalších onemocnění postihujících kůži, ústní dutinu, mozek a v ojedinělých případech i celý organismus.

Herpes labialis

Konkrétně opar na rtech je známý pod názvem herpes labialis projevující se malými bolestivými puchýřky na sliznici a kůži rtů. Bývají ve středu bílé a s červeným okrajem. První nákaza většinou vzniká kontaktem s jinou stejně postiženou osobou, a to většinou v dětství, a kromě puchýřků někdy způsobuje horečky a slabost.

Virus v těle zůstává

Virus v těle zůstává v latentní formě. Celá léta se nemusí vůbec objevit. Může se ale znovu aktivovat, a to většinou horečkou, chladem, po spálení sluncem, sníženou odolností, těhotenstvím, ale třeba i při menstruaci. Na vině ale mohou rovněž být alergie, oslabený imunitní systém, stres, citové vypětí a nedostatek živin, především železa, vitamínů skupiny B a kyseliny listové. Časté jsou opary u těhotných stejně jako opary u dětí. Opar ale také může být prvním projevem anémie způsobené nedostatkem železa.

Co dělat a nedělat?

Vyhněte se jakýmkoliv dotykům, například líbání. Nepoužívejte společné ručníky, žínky ani povlaky na polštáře. Puchýřů se zbytečně nedotýkejte, mohly by se rozšířit na další části těla. Když už se jich dotknete, okamžitě si umyjte ruce. Pokud opar vyrazí v blízkosti očí, okamžitě se obraťte na lékaře. Tyto opary se musí opravdu rychle léčit, jinak napáchají pěknou neplechu.

Léčba oparu

Ještě donedávna na trhu neexistoval lék, který by byl vhodný pro bezpečnou léčbu oparu. Přišla s ním až společnost Techno life s.r.o (www.technolife.cz), která vyvinula vlastní organický Herpes gel na opary, který je vhodný pro děti od narození i budoucí maminky. Neobsahuje totiž alkohol a na vašich rtech ho ani neuvidíte – je totiž průhledný.

Opravdu účinný gel na opary

Přípravek, který je vyráběný a testovaný v Německu, je navíc cenově dostupný (8 gramů vás vyjde na zhruba 230 Kč) a velmi účinný. Bolestivosti a palčivosti vás zbaví opravdu rychle. S jeho aplikacích je ale třeba začít ihned poté, co se projeví první příznaky. Gel se na postižené místo jemně aplikuje pětkrát a až sedmkrát denně. Při silných příznacích lékaři předepisují antibiotika. Špatnou zprávou je, že jakmile se jednou virem nakazíte, neexistuje způsob, jak se ho zbavit. I když se oparu zbavíte, může se kdykoliv znovu objevit. Proto by gel na opary měl být součástí vaší lékárničky.

Vitamíny a minerály

Někteří terapeuti se domnívají, že s virem pomáhají bojovat také vybrané doplňky stravy. Především vitamíny skupin A, B (B komplex), C a E. Doporučují se také bioflavonoidy, zinek, aminokyselina lysin a acidofilní tablety. Do jídelníčku rovněž zařaďte kyselinu listovou, pantotenovou, z minerálů pak vápník, hořčík a selen. Vhodná je konzumace jogurtů a kefíru. Naopak se vyvarujte alkoholu, octu a soli.

Babské rady a prevence

Vyzkoušet rovněž můžete některé babské rady. Opary může pomoci zhojit roztok stejného množství vody a citronové šťávy, které se nanáší na rty. Proti dalším oparům se doporučuje strava s dostatečným množstvím ovoce, zeleniny a vlákniny. Tato prevence ale není stoprocentní. Jak jsme již psali, jakmile virus v těle máte, může se kdykoliv znovu aktivovat.