Polévka je grunt a každá správná hospodyňka by jich měla umět hned několik. Polévky jsou totiž tradiční součástí české kuchyně. Výborné jsou k obědu a ty hutnější jsou jistě i skvělou večeří. Neumíte polévku uvařit a chcete se o naučit? Potom jste tu správně, protože právě v tomto článku najdete hned několik cenných rad, díky kterým i vy brzy zvládnete připravit ty nejlahodnější polévky pro celou rodinu.
Postup je ve většině případů stejný
Kuchaři rozlišují vlastně dva druhy polévek – jsou to vývary a polévky zeleninové či krémové. Důležité je vědět, že postup jejich přípravy je vždy stejný, rozdíl je jen v použití daných ingrediencí. Uvařit vývar, to je asi to vůbec nejednoduší, co můžete udělat. Do osolené vody stačí dát kuřecí či hovězí maso, přidat zeleninu a nechat vařit. Čím déle budete vařit, tím bude vývar silnější a lahodnější. Vývar můžete použít i k přípravě polévek krémových výborně chutná například hrášková polévka. Do vývaru stačí přidat hrášek a vše rozmixovat. Pokud budete vařit polévky s luštěninou (např. hrachová či fazolová polévka), počítejte s delší dobou přípravy. Luštěninu je totiž nutné předem namočit.
S náhražkami nikdy nedosáhnete tak úžasné chuti
Na trhu existuje mnoho různých ochucovadel jako bujony či kompletní koření do polévky. Vaření s nimi je sice snazší, ovšem nikdy s nimi nedocílíte opravdu lahodné chuti. Při přípravě polévky se jich snažte vyvarovat a s výsledným ochucováním si raději pohrajte.
Co se hodí
Pokud restujete zeleninu, dělejte to na másle nebo na sádle. Na začátku vaření přidejte spíše méně soli a polévku dochuťte až na konci. Šmrnc mohou získat polévky díky čerstvým bylinkám, vhodná je petrželka a libeček. V žádné polévce by neměla chybět troška česneku. Pokud budete vařit polévky poctivě, mohou se stát vyváženou stravou pro vás i vaše děti.
Fotografie: Neighbours are building a new roof Author: Whitney licencována pod CC BY 2.0./www.flickr.com