Jak se zbavit šatních molů?

Všimli jste si, že vám po bytě létají malí motýlci podobající se můrám? S velkou pravděpodobností se jedná o mola šatního, který si rád pochutná na našich oblíbených módních kouscích, které jsou uloženy ve skříni. Nezoufejte, s našimi typy se jich zbavíte raz, dva.

Co byste o molech měli vědět?

Mol šatní patří mezi nejznámější škůdce našich domácností a jeho velikost se pohybuje mezi 5 až 8 milimetry. Dospělá samice dokáže naklást až 100 vajíček, ze kterých se vylíhnou larvy. A právě larvy jsou postrachem našeho šatníku, protože se živí keratinem, který je složkou většiny přírodních materiálů (vlna, bavlna, peří, hedvábí).

Nejdůležitější je prevence

Je jasné, že všechno uhlídat nejde, zvláště tehdy, pokud bydlíte v bytě. Takový mol se k vám totiž může dostat přes stupačky nebo dokonce digestoř. Mol zbožňuje teplá a tmavá místa, takže abyste předešli jeho návštěvě, doporučujeme dodržovat následující kroky:

  • Dostatečně větrejte – Jak jsme již zmínili, mol si libuje v teple a vlhku, takže čerstvý vzduch, zejména v chladnějším období je pro něj úhlavní nepřítel číslo jedna.
  • Pusťte si do bytu světlo – Světlo moly vyžene.
  • Občas si ve skříni ukliďte – Jestliže nejste příznivcem častého uklízení, měli byste změnit názor. Mola vyruší už jen pouhé otevření skříně.
  • Vlhké prádlo – Pozor si dávejte také na to, abyste do skříně vkládali pouze suché prádlo.

Jak na moly v bytě?

I přes důkladnou prevenci jste doma mola přeci objevili? Teď je důležité, abyste zjistili, zda se jedná o mola šatního nebo potravinového. A jak rozeznat moly? Jednoduše, mol potravinový je mnohem větší než mol šatní, charakteristické jsou pro něj tmavé skvrny na křídlech a vyskytuje se především v suchých potravinách (mouka, cukr, těstoviny, ořechy apod.).

Abyste se molů zbavili, můžete si vybrat cestu, kterou se vydáte – přírodní nebo chemickou.

Přírodní likvidace molů aneb rady našich babiček

I moli jsou vnímavá a kdejaká vůně jim prostě nevoní. Proto tedy stačí, když do skříně vložíte jeden z následujících produktů:

  • Levandule,
  • ocet,
  • pepř,
  • mýdlo,
  • bobkový list,
  • smrkové větvičky.

Chemická likvidace – když příroda nestačí

Pokud přírodní produkty selhaly, a vy stále řešíte otázku „jak se zbavit molů v domácnosti?“, rozhodně byste měli dát možnost chemickým insekticidům. Chemické přípravky si s moly hravě poradí, mezi nejznámější likvidátory patří past na moly s feromony či lepivé lapače. Oblíbené jsou také gelové sáčky nebo spolehlivé spreje, které zahubí i škodné larvy.