Jak si sám vymalovat

Čisté stěny jsou základem každého krásného domova. Ale proč si najímat firmu, která je drahá, když si to můžete udělat sami? Po dnešním článku zjistíte, že to vlastně není vůbec složité a každý to dokáže.

Jak začít

Pokud jste se rozhodli do toho jít na vlastní pěst, začněte odklizením co nejvíce nábytku. Co nejvíce kusů přesuňte do jiné místnosti nebo je odsuňte od stěny a přikryjte folií. Také zakryjte podlahu, okna, svítidla a zásuvky tak, abyste je nezašpinili.

Podívejte se na stěny a v případě, že byly vícekrát malovány, tak je bude potřeba oškrábat. Pokud chcete upravovat novostavbu nebo nově omítnutou zeď, tak ji budete muset nejdříve upravit vybroušením a poté napuštěním řídkým vápenatým mlékem. Jestli jsou na stěnách nějaké nerovnosti, díry, skvrny od cigaret nebo sazí, budete je muset nejdříve opravit. Nová malba je nezakryje, ale může vám pomoci izolační nátěr.

Dejte pozor na barvy

Budete také potřebovat trochu matematiky. Je třeba zjistit, kolik litrů barvy koupit. Nejjednodušší je zjistit délku a výšku stěny a to vynásobit, od toho odečtěte okna a dveře. Výslednou plochu vynásobte dvěma (doporučují se dva nátěry) a přičtěte 10% jako rezervu. Výsledek vydělte číslem, které vyjadřuje natření počtu mlitrem barvy (je to na každé plechovce), a tím získáte, kolik potřebujete barvy.

Dále se rozhodněte, jakou barvou chcete vymalovat. Pokud si ji mícháte sami, dejte pozor, aby byla důkladně rozmíchaná, aby se pigment rovnoměrně rozptýlil v celém objemu. Ujistěte se, že máte dostatek barvy na celou plochu, kterou potřebujete vymalovat, abyste nemuseli řešit problém namíchání jiného odstínu. Také nejdříve vyzkoušejte barvu u okna, kam světlo nedopadá v plné intenzitě.

Jak správně malovat

Pokud jste praváci, začněte malovat zprava doleva (leváci naopak), abyste se mohli volnou rukou opřít o nenatřenou stěnu. Vždy se začíná od stropu a maluje se směrem od okna do místnosti, aby nebylo vidět napojení pod odrazem světla. Pokud plánujete si vyzdobit místnost tapetami, tak nejdříve nabarvěte ostatní plochy a teprve poté naneste tapety.

A je hotovo

Stěny potřebují na zaschnutí asi tři až čtyři hodiny, tento čas můžete využít k vyprání náčiní ve vodě se saponátem nebo rozpouštědlem. Také nezapomínejte na likvidaci barev. U ní vždy dodržujte technologický postup a berte v úvahu ekologický dopad. Zbytky můžete slít do jedné nádoby a uložit na sběrné místo pro chemický odpad.

Jedna barva na stěnu může stát klidně i 500 až 700 Kč, záleží na kvalitě. Nezapomeňte na ostatní vybavení, jako štětce či folie. Pokud jste chtěli ušetřit za profesionály, ale stejně je tato záležitost nad váš rozpočet, pomůže vám krátkodobá půjčka.