Jak skladovat maso ve vlastní šťávě? Konzervujte podle našeho receptu

Jestliže máte mrazák menší velikosti, může se vám hodit postup na konzervování pochoutky, kterou je maso, protože ho pak můžete uskladnit třeba ve spíži nebo ve sklepě, kde vám vydrží dlouhou dobu. Nepotřebujete k tomu složitou techniku, postačí vám vaše kuchyně.

Použít můžete jakékoliv druh vepřového masa

V receptu je použito vepřové rameno, ale můžete zakonzervovat veškeré maso, které v mrazáku najdete a je potřeba to zužitkovat. Kromě jednoho kilogramu masa budete potřebovat:

  • lžíci kuchyňské soli
  • mletý černý pepř nebo jiné koření podle chuti
  • nádoby na konzervování, 500 ml nádoba pojme asi 500 g masa

Příprava je jednoduchá. Maso dobře umyjte a osušte.

Neodstraňujte z masa tučné části, protože ty budou sloužit jako zátka nad konzervovaným masem.

Maso nakrájejte na malé kousku o hmotnosti 50-60 gramů. Dejte ho do misky, přisypte sůl a dobře promíchejte. Maso nechte v soli asi 15-20 minut.

Mezitím si připravte sklenice nebo nádoby a víčka. Pečlivě je umyjte a osušte utěrkou. Víčka můžete nechat vařit ve vodě několik minu. Poté maso promíchejte a vložte do připravených nádob. Neplňte je až po okraj, ale nechce asi 1 cm volného prostoru. Jinak maso během vaření víčko nadzvedne.

Poté maso vaříte několik hodin a po vychladnutí ho nechte při pokojové teplotě

Sklenice poté dejte do vhodného hrnce a dno vyložte hadříkem. Sklenice zavíčkujte a nalijte studenou vodu do hrnce tak, aby zakrývala ¾ výšky nádoby.

Na nádoby položte závaží, použijte klidně těžký talíř nebo mísu.

Hrnec zakryjte pokličkou a přiveďte vodu k varu. Poté snižte teplotu na co nejmenší stupně a vařte asi 5 hodin pod pokličkou. Jednou za hodinu zkontrolujte, jestli je v hrnci dostatek vody a v případě potřeby horkou dolejte. Postupně vyndejte nádoby z vody a pevně je uzavřete. Nechte vychladnout asi 12 hodin zakryté teplou utěrkou.

Poté je dejte na skladovací místo. I při pokojové teplotě by zakonzervované maso mělo vydržet 3-4 roky. Navíc podle tohoto receptu můžete zavařit jakýkoliv druh masa.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]