Jak správně pečovat o hliníková okna a dveře? Tipy na jejich čištění a údržbu

Hliníková okna jako ta od společnosti Aluprof Česká republika se vyznačují odolností i dlouhou životností. I tak byste ale neměli péči o ně zanedbat, abyste tuto životnost pokud možno ještě prodloužili. Jednoduché čištění, které vám zabere minimum času i energie, může prodloužit dobu, po niž se ze svých oken budete těšit, o celé roky.

Jak často hliníková okna či dveře čistit?

Žádné pevné pravidlo na čištění hliníkových oken neexistuje a do jisté míry je na vašich preferencích i časových možnostech, jak často se do čištění pouštět. I kdybyste náhodou pár měsíců na vaše okna ani nesáhli, je jen málo pravděpodobné, že by přitom došlo k jejich zásadnímu poškození.

Obecně ale doporučujeme pořádně vyčistit okna alespoň jednou za 2-3 měsíce i s rámy (samotné sklo můžete klidně čistit i častěji). Hliník jako materiál má tu výhodu, že se čistí velice snadno.

Čištění hliníkových oken část první – jak na skleněnou plochu?

Čištění skleněných ploch je u hliníkových oken prakticky stejné jako u jakýchkoliv jiných. Nejde o velkou vědu, a jakmile máte správné nástroje, osvojit si správnou techniku nepotrvá příliš dlouho.

Co budete potřebovat:

Samotné čištění je pak záležitostí následujících kroků:

 1. Nejprve posuňte či odstraňte závěsy a žaluzie
 2. V případě potřeby nejprve omeťte prach a pavučiny prachovkou či jemným smetáčkem
 3. Naplňte kbelík vodou a roztokem na čištění oken
 4. Pomocí čisticí houby otřete okna. Používáte-li mýdlo či roztok bohatý na pěnu, snažte se mnoho pěny nevytvářet, neboť po ní mohou po zaschnutí zůstat stopy
 5. Pomocí čisté stěrky stírejte roztok odshora dolů
 6. Samotnou stěrku přitom občas otřete sušícím hadříkem
 7. Jakmile je okno suché, otřete ještě parapet absorpčním či jemným sušícím hadříkem
 8. Totéž opakujte na druhé straně okna

Čištění hliníkových oken část druhá – hliníkové rámy

 1. Naplňte kbelík teplou vodou a jemným čisticím prostředkem vhodným pro čištění kovových povrchů (prostředky by neměly obsahovat chlór, uhlovodíky, estery či ketony).
 2. Jemné otřete hliníkový povrch s pomocí jemného hadříku či neabrazivní čistící houby. Pozor, abyste neumazali sklo
 3. U oken s eloxovaným povrchem můžete některé odolné skvrny smazat s pomocí stěrací pryže či gumy na inkoust! Vyvarujte se přílišného drhnutí abrazivními hadříky či kartáčky
 4. Nakonec rámečky osušte měkkým a savým hadříkem

U čištění velkých hliníkových oken zvenčí někteří využívají i zahradní hadice – i tak si můžete zjednodušit práci. Další užitečné tipy pro čištění oken najdete třeba zde.

Tak jednoduché to celé je! A jak čistíte hliníková okna vy? Jestli máte nějaké vlastní tipy, nebojte se je napsat do komentářů!