Jak správně pečovat o ručníky a osušky?

Fotografie: Freepik

Nic se nevyrovná pocitu vylézt z vany nebo sprchy a zabalit se do čistého, nadýchaného ručníku. Ale udržet tyto ručníky čisté a nadýchané může být těžší, než se zdá.

Všichni to známe. Naše oblíbené plyšové osušky po několika cyklech v pračce ochabnou a zdrsní. Jednou z možností je rovnou koupit nové, třeba na webu Restilo, nebo změnit způsob, jakým s nimi zacházíte.

Praní

Jak správně byste tedy měli své ručníky prát?

  • Ručníky perte opět pouze s ručníky. Pokud nebudete – jak se říká – míchat jablka s hruškami, prodloužíte svým ručníkům životnost.
  • Perte na studený cyklus. Čím teplejší vodu použijete, tím více zkrátíte vašim ručníkům životnost.
  • Vynechejte bělidlo. Bělidlo by to mohlo ovlivnit kvalitu froté nebo změnit barvu na ručníku.
  • Nepoužívejte více než doporučené množství pracího prostředku. To je zvláště důležité pro bílé ručníky. Přehnané množství pracího prostředku může vést k tomu, že se vaše ručníky zbarví lehce do šeda a ztratí svůj jasně bílý odstín.

Sušení

Jakmile vytáhnete ručníky z pračky, neházejte je do horké sušičky.

  • Sušte je při nízké teplotě. Vaše ručníky vydrží déle, pokud je sušíte při nízké teplotě, protože vysoké teplo poškozuje bavlněná vlákna.
  • Zapomeňte na aviváž. Králíček Azurit sice doporučuje přidání aviváže do každého praní, ale v případě ručníků je to spíše kontraproduktivní. Ručníky tak přijdou dříve o své absorpční vlastnosti.
  • Nenechte je v pračce. Ručníky vždy ihned vyjměte ze sušičky a trochu s nimi zatřeste, aby zůstaly nadýchané a měkké.

Prevence plísní

Někdy ručníky začnou být časem trochu zatuchlé, a to i poté, co je ručník čerstvě vypraný. Tento zápach se v ručníku drží buď proto, že došlo k nedostatečnému usušení, nebo v místě, kde ručníky skladujete, je vlhko. Zároveň tak můžou v ručníku růst plísně, které pak mohou způsobit kožní problémy.

Nicméně pokud se vám již stane, že musíte své ručníky vyměnit, jednou z možností je vybrat si nové na https://restilo.cz/rucniky a opět si užít měkké a hebké zakončení vaší sprchy nebo koupele.

Bohužel ani při nejlepší péči nevydrží ručníky věčně. Většina pravidelně používaných ručníků bude muset být vyměněna po 1-2 letech. Znamením, že ručník je třeba vyměnit, je zatuchlý zápach nebo když ztratil své nadýchané, savé vlastnosti.