Jak udělat unikátní ložnici?

Ložnice by měla být především oázou klidu. Uchylujeme se sem po náročném dni čili by se zde nemělo nacházet nic, co  by v nás vzbuzovalo negativní emoce. I proto se upouští od červených stěn nebo od jiných pestrých barev. Neponechávají nás v klidu. Raději se má, podle bytových architektů, sázet na odstíny modré nebo krémové barvy, které se do ložnice hodí daleko více. Tím ale seznam tipů, jak udělat unikátní ložnici, ani zdaleka nekončí.

Postel jako dominanta ložnice

Zatímco v obývacím pokoji dominuje modrá sedací souprava, v ložnici je postel alfou, omegou. Proto je klíčové, abyste si s jejím výběrem dali záležet. Ovšem to, jestli bude textilní, konstrukce bude z kovu nebo se bude jednat jenom o matrace, které si položíte na zem – je už ryze na vás. Rozhodujte se na základě svého individuálního stylu a požadavků, které se člověk od člověka zkrátka liší. 

Pamatujte ale na jedno, ať už se rozhodnete pro jakkoli honosnou nebo méně honosnou konstrukci postele, důležitá je kvalitní matrace. Je nutné si uvědomit, že klíčem ke zdravému a spokojenému životu je spánek, který podpoříte pouze tím, že budete denně uléhat na kvalitní oporu páteře. Nevyspání plynoucí z nekvalitní matrace může vést k celodenní podrážděnosti, špatné náladě a bohužel i k nízké produktivitě v zaměstnání. 

Dejte si záležet i na výběru ložního prádla

A když už jsme u té postele, ještě u ní nějakou chvíli zůstaňme. Abyste se dobře vyspali a zároveň místnost zela na první pohled krásou a sympatií, nepodceňte výběr ložního prádla. Prostěradlo i protiroztočové povlečení vybírejte na základě materiálu, ale také celkového designu a barev. 

Co se týče materiálu, vybírejte kvalitní, ideálně z přírodní bavlny nebo lnu. Informujte se o vlastnostech jednotlivých látek, abyste věděli, s čím počítat. Zatímco některé hezky pohlcují pot, jiné se pyšní termoregulačními vlastnostmi, což se hodí po celý rok.

Vdechněte ložnici život

Každý člověk by se měl ve své ložnici cítit příjemně, proto je klíčové dát na své pocity i během zařizování této části domu. Pokud vám místnost přijde stále příliš smutná a bez energie, vdechněte jí život pomocí barev. 

Kromě barevného povlečení můžete investovat do barevnějších, ovšem nikoliv příliš abstraktních obrazů, pastelově zbarvených plédů nebo přehozů na polštář a samozřejmě do dekorativních polštářů, kterých má být víc než dost (nebojte, nikdy na nich nebudete spát, mají opravdu jen dekorativní charakter). 

Pokud podlahu v ložnici pokrývá plovoucí nebo jiná podlaha, zainvestujte do barevného koberce, který může být vyšší chlup. Po probuzení si přejete stoupnout si na něco hřejivého, nikoliv na chladnou zem, která by vás donutila vrátit se znovu do zahřáté postele. 

S květinami nešetřete

Mnoho lidí se domnívá, že na pokojové rostliny není v ložnici prostor. Že to není adekvátní místo, kde by rostly k dokonalosti a kde by se jim bezproblémově dařilo. Jenže pravda je někde zcela jinde. I v ložnici mají pokojovky své místo, a to nejen proto, že ji hezky vyzdobí, ale také v ní mohou pročistit vzduch. 

Zatímco některé druhy vzduch efektivně čistí a fungují tedy jako daleko levnější čistička vzduchu, jiné stačí položit na okenní parapet a zabrání vniku komárů a další nepříjemné havěti nejen během léta. Tuto moc má například rýmovník, který se pěstuje v nejedné domácnosti hlavně díky tomu, že je nenáročný a že se mu daří prakticky za všech okolností. Stačí ho umístit k oknu a svým zvláštním aroma zabrání vstupu nevítaných hostů.

Mimochodem, věděli jste, že rýmovník vám uleví od nepříjemné rýmy? Stačí si jeho lístky promnout v prstech a přičichnout si.