Jak vybírat a nakupovat nábytek online – tipy a věci ke zvážení

Motivy k nákupu nábytku online jsou jasné. Ušetříte peníze, a ještě se ve většině případů zbavíte starostí s dopravou. Nalézt kvalitní nábytek za dobrou cenu není úplně snadný úkol, avšak kdybyste se vydali do kamenného obchodu, také byste museli obětovat nějaký čas. Při nákupu online si jen místo chození po obchodech posedíte u počítače.

Takže jak postupovat, abyste ze svého nového nábytku nebyli zklamaní?

Vyberte si dobrý obchod

E-shopů zaměřených na prodej nábytku je spousta, a ne všechny jsou spolehlivé a seriózní. Nakupujte raději od osvědčených prodejců. Než vůbec začnete vybírat, udělejte si nejdříve průzkum o dané společnosti.

Přečtěte si web

Každý prodejce na webu uvádí něco o sobě, chlubí se dlouhou historií nebo dosaženými úspěchy, zárukami spokojenosti atd. Všimněte si také, jestli jsou na webu kontakty – telefonní číslo, adresa, v lepším případě i online chat.

Najděte si recenze

Dále zapátrejte mimo daný web. Zkuste dát název společnosti do vyhledávače a podívejte se, jaké zkušenosti s ní mají předchozí zákazníci.

Zkontrolujte si podmínky vrácení zboží

Přečtěte si, jak složité by bylo, kdybyste z nějakého důvodu museli nábytek vracet. Umožňovat to musí každý obchod, některé jsou však k zákazníkům flexibilnější – například zajistí zpětnou přepravu na vlastní náklady.

Zjistěte si přepravní náklady

Většina e-shopů je schopných vám zajistit dodání nábytku až domů, často i se smontováním. Podívejte se, kolik taková služba stojí, abyste ve finále nezjistili, že sice prodávají levné jídelní sety a jiný nábytek, ale doprava se vám velmi prodraží.

Zvolte správný kus nábytku

Pak už přichází ta zajímavější část. Jakmile si vyberete dobrého prodejce, začněte pátrat po hezkých kusech nábytku. Spousta lidí to dělá obráceně, vyberou si nejdříve nábytek a poté pátrají po informaci, zda jde o solidního prodejce. Samozřejmě vám nikdo nebrání, ale pak budete zbytečně zklamaní, když se zamilujete do krásné rohové kuchyňské linky a později zjistíte, že zákazníci na daného prodejce vlastně jen nadávají, a tak by nebylo rozumné si tuhle linku objednávat.

Podívejte se na fotografie

Čím více fotek e-shop má, tím lépe. Velmi často uvidíte fotky, na nichž je daný kus nábytku zasazený v interiéru, někde mají i fotky z různých úhlů. Pokud jde o jedinečný kousek, asi těžko budete na internetu dohledávat více fotografií, a tak se prostě musíte spolehnout na to, co vám nabídne daný e-shop.

Přečtěte si popis

Většina lidí popisek jen rychle proskenuje očima, ovšem měli byste si ho přečíst důkladně. Proklikejte všechny karty s informacemi o daném kusu nábytku, zjistěte materiál, rozměry a všechno ostatní.

Dobře si doma změřte místnost

Obrázek je jedna věc a rozměry druhá. Velikost uvádí opravdu snad úplně každý e-shop, tak ji zvažte raději dvakrát. Přeměřte místo, které máte doma, a nezapomeňte, že bude potřeba nábytek nějak nastěhovat dovnitř. Projde dveřmi? Nebo k vám dorazí v krabici a vy si ho teprve složíte? Jestli si nejste jistí, zvedněte telefon nebo napište e-mail a ptejte se.

Dejte si pozor na barvy

Barva může vypadat trochu jinak v závislosti na tom, jaký máte monitor. Zejména tmavší odstíny mají tendenci vypadat online světlejší. Měli byste také vědět, že i když si z několika různých obchodů přinesete nábytek ve stejném dekoru, může se jejich odstín trochu lišit. Proto je lepší nakupovat všechen nábytek u jednoho prodejce.

Najděte nejlepší cenu

Je velmi pravděpodobné, že i jiní prodejci nabízí ten kus nábytku, do nějž jste se zamilovali na první pohled, nebo aspoň nějaký jemu podobný. Proto hledejte a srovnávejte.

Podívejte se, kolik daný nábytek typicky stojí

Nezaměřili jste se zrovna na nějaký extrémně drahý e-shop? Než nakoupíte, podívejte se i jinam, kolik asi tak stojí podobné kousky. Berte ovšem v úvahu i náklady na dopravu, montáž atd.

Využijte slevy

Odborníci doporučují nakupovat nábytek v lednu a v červenci, tehdy bývá nejlevnější. Výrobci prý totiž naskladňují nové zboží v únoru a v srpnu, měsíc předem tedy vyprodávají starší modely. Nemusí tomu tak ovšem být vždy, přece jen jde o dost individuální záležitost.

Najděte slevový kupón

Některé e-shopy mají tzv. slevové kupóny, které je možné dohledat zdarma na internetu. Možná vám pošlou slevu i za registraci k odběru jejich newsletteru. Ušetří vám třeba 5 % z částky nebo zajistí dopravu zdarma. Než zboží zaplatíte, podívejte se, jestli zrovna i vámi vybraný obchod nenabízí slevové kupóny.

Pár slov na závěr

Nákupem nábytku online můžete ušetřit čas i peníze. Musíte ale pečlivě číst, prohlížet si fotografie, a především se ptát, kdykoliv vám něco nebude jasné.