Jak vybrat správnou velikost airtracku? Zaměřte se na své potřeby

Fotografie: Shutterstock

Airtrack je moderní sportovní vybavení, které je skvělou náhradou za všem dobře známé žíněnky. Místo pevné výplně totiž obsahuje vzduch. Stále více mladých i starších sportovců si jej pořizuje domů. Jaký ale vybrat?

K čemu je vlastně airtrack dobrý?

Airtrack je univerzální sportovní pomůckou na cvičení. Hodit se může k mnoha různým fyzickým aktivitám od jógy až po gymnastiku a akrobacii. Primárně je ale určený právě pro aktivity fyzicky náročnější. Spokojeni s ním budou začátečníci i pokročilí.

Díky tomu, že je airtrack naplněn vzduchem, tlumí váš dopad. Na airtracku jsou tak méně namáhány vaše klouby (zejména kotníky, kyčle a kolena), vděční za něj budete ale i v případě, že se něco nevydaří přesně podle plánu. Podložka váš pád krásně utlumí.

Jak už jistě tušíte, airtracky se vyrábějí v různých velikostech. Při výběru konkrétního modelu je právě velikost stěžejním parametrem.

Co zohlednit při výběru velikosti airtracku?

Kolik máte místa?

Nepodléhejte dojmu, že čím větší airtrack vyberete, tím lépe. Zaměřte se na to, co skutečně potřebujete a jaké máte možnosti. Například pokud chcete používat airtrack v menším bytě, budete muset jeho rozměry v první řadě přizpůsobit tomu, jaký máte v místnosti prostor.

Cvičíte-li naopak ve větší místnosti rodinného domu, nebo dokonce na zahradě, máte z hlediska volby velikosti airtracku větší svobodu.

Co budete na airtracku dělat?

Jestliže chcete na airtracku cvičit pouze jógu nebo provozovat jinou poměrně klidnou aktivitu, bude vám stačit výrazně menší airtrack, než pokud na něm chcete trénovat salta a další gymnastické a akrobatické cviky. Proto se zamyslete nad tím, kvůli čemu si vlastně airtrack pořizujete, a dle toho vybírejte jeho rozměr.

Jakou máte postavu?

Airtrack musíte přizpůsobit také své postavě. Drobnější lidé logicky potřebují menší airtrack než lidé vyšší výšky a hmotnosti. Kromě toho, že potřebujete mít dostatek prostoru ke cvičení na airtracku, je také nezbytné, aby měla podložka potřebnou nosnost a přetěžováním se nesnižovala její životnost.

Jaké rozměry jsou v nabídce?

Délka

Pro domácí užití nejčastěji volíme airtracky o délce 2 až 3 metry. Na trhu jsou ale běžně k dostání i modely čtyřmetrové, šestimetrové, nebo dokonce desetimetrové.

Šířka

Také šířka airtracku se může výrazně lišit. Zakoupit můžete úzký airtrack o šířce pouhých 40 cm. Nejčastější volbou jsou ale produkty široké 100 cm. Zakoupit můžete také variantu širokou 1,5 metru nebo více.

Tloušťka

Poslední důležitý rozměr, tloušťka, zpravidla nabývá hodnoty 10 cm. Jde o ideální tloušťku pro většinu sportů i sportovců. Najdete ale i airtracky dvojnásobné nebo trojnásobné tloušťky.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*