Jak vyrobit masku na spaní?

Fotografie: Pixabay

Pracujete v noci a přes den spíte? Nebo často cestujete autobusem či vlakem a světlo vám vadí? Pak vás jistě potěší drobnost ve formě masky na spaní. Maska by měla být pohodlná, měkká a přiléhat k obličeji. Neměla by přitom škrtit. Nyní si ji můžete ušít doma podle následujícího postupu.

K ušití masky budete potřebovat papírovou šablonu, kterou si můžete stáhnout, nebo nakreslit od ruky. Můžete použít krepový papír, pergamen na pečení, nebo speciální střihový papír. Maska by měla začínat a končit na spáncích, přičemž počítejte s 0,5 cm přesahu na švy. Ty ale není nutné zakreslovat do šablony, stačí na to myslet při překreslování tvaru na látku.

Co se látky týče, můžete použít pevnější látku svého výběru. Měla by být primárně příjemná při doteku na obličej. Můžete klidně zvolit satén nebo jemný plyš, případně zkusit udělat každou stranu z jiné látky. Prohlédněte si látky v metráži a kupte celkem alespoň 30 cm délky z každého materiálu pro případ, že byste s materiálem nevyšli. Dále budete potřebovat prádelní gumu, mašli nebo provázek, který všijete do okrajů masky. Ten bude sloužit k přivázání masky k hlavě. Pokud látka prosvítá, budete také potřebovat výplň. K tomuto účelu může sloužit vata, vatelín, vlizelín nebo PUL kuličková výplň. Ideální je vlizelín, který se nažehluje. Mezi další nutné potřeby patří nůžky, krejčovská křída, špendlíky a nit v barvě látky.

Maska na spaní – postup výroby

  • Začněte výrobou papírové šablony. Maska by měla být velká, aby přiléhala ke spánkům, dotýkala se čela a lícních kostí. Pokud si nevěříte co se kreslení týče, stáhněte si šablonu z internetu. Obrys překreslete na látku, případně na vlizelín.
  • Vystříhněte masku (s půlcentimetrovou vůlí na švy) z látky i z vlizelínu. Celkem budete mít tři kousky, dva kousky látky a jednu výplň.
  • Ustříhněte správně dlouhý kousek gumičky. Míra by měla být stejná, jako je délka od jednoho ucha k druhému podél temene.
  • Vlizelín položte na rub jedné z látek a nažehlete.
  • Nyní máte dvě vrstvy látky (jedna z nich má na sobě nažehlený vlizelín). Položte je lícem k sobě tak, aby mezi nimi byla vložená gumička či mašle na uchycení okolo lebky. Okraje gumičky musí být vsunuty po stranách masky. Pro jistotu všechno přišpendlete k sobě.
  • Konečně můžete šít. Rovným stehem všechny vrstvy včetně gumičky sestehujte po obvodu střihu. Nezašívejte ale až do konce. Budete potřebovat asi 4 cm otvor na obrácení masky lícem nahoru. Přesvědčte se však, že máte oba konce gumiček všité do lemu.
  • Masku obraťte lícem nahoru. Otvor zašijte jehlou a nití. Kraje látky předtím založte dovnitř, aby byly ruby po celé délce skryté. Pokud vám nevadí menší estetická nerovnost, můžete otvor zašít na šicím stroji.
  • Maska je hotová.