Jak zabalit vánoční dárky ekologicky?

Fotografie: Freepik

Vánoce a ekologie moc nejdou dohromady. Uvědomte si, kolik stromečků přijde o život jen kvůli tomu, aby nám dělaly společnost na dva, tři týdny. Kolik obalů od všech těch dárků vídáte po Vánocích v kontejnerech. Nechceme vás navádět k tomu, abyste přestali slavit Vánoce. Jen vás chceme inspirovat k ekologičtější cestě. Začít můžete u balení dárků.

Zapomeňte letos na klasický balicí papír a pusťte se do ekologického balení dárků. Máme pro vás několik praktických tipů, s nimiž uděláte radost naší planetě a potěšíte také vaši peněženku.

Místo balicího papíru vezměte noviny

Samozřejmě že dáreček zabalený ve slušivém papíru, na nějž jste použili ještě dekorační lepicí pásky, vypadá bombasticky. Je ale taková okázalost opravdu nutná? Místo toho je možné dárek zabalit například do novin či letáků, které vám chodí do schránky. Dárky zabalené v novinách mají také své kouzlo, převázat je lze třeba jutovým provázkem. Když je navíc ozdobíte sušeným ovocem či jinými ekologickými ozdůbkami, výsledek bude stát za to.

Použijte staré krabice a krabičky

Všichni víme, že nejlépe se balí dárky pravidelného tvaru – tedy ty, jež jsou v krabici. Zkuste se zamyslet, zda doma nemáte nějaké staré papírové krabičky různých velikostí. Může jít například o krabici od müsli tyčinek či cornflaků, které jste si minulý týden koupili. Snažte se přemýšlet a využít vše, co doma máte.

Vyrobte si na dárečky ozdoby

Aby nebyla krabice zabalená do novin tak obyčejná, lze na ni umístit nějakou malou ozdůbku, třeba z větviček nebo z toho, co najdete doma. Ostatně i z obyčejného papíru se dají poskládat hezké skládanky či vystřihnout vánoční motivy komet, vloček apod.

Nezapomeňte vše recyklovat

A na závěr ještě jedna důležitá rada. Až všechny dárky rozbalíte, nezapomeňte obaly pečlivě recyklovat. Kartonové krabice i noviny patří do modrého kontejneru. Jestliže je tam odnesete, darujete jim další život. Nezapomeňte z nich však předem odstranit zbytky lepicí pásky a plastů.