Jak zařídit kuchyň podle zkušených designérů?

Fotografie: Pixabay

Rekonstrukce kuchyně je jednou z nejtěžších věcí, která vás v novém bydlení čeká. Vyžaduje obrovské plánování a ideálně také zkušenosti designéra, který se tím živí. Věřte, že budete potřebovat pomoc, abyste neudělali zbytečné chyby, které by vás trápily po mnoho budoucích let. Kuchyně je finančně náročná a není na pár let. Jak si ji zařídit podle tipů zkušených odborníků?

Zlatá pravidla pro plánování kuchyně

Máte-li možnost, umístěte kuchyň na východní nebo severní stranu. Pamatujte, že tam nepotřebujete tolik slunce a během horkých dnů vám při vaření alespoň nebude takové horko. Jestli bude kuchyň v podkroví, nezapomeňte na zatemňující rolety do střešního okna. Jedině tak budete mít při vaření dostatečné pohodlí.

Kuchyň musíte plánovat hlavně podle toho, kdo v ní bude nejvíce trávit čas. Podle toho se určuje výška kuchyňské linky i rozmístění skříněk a spotřebičů. Pro leváky bude totiž kuchyň vypadat jinak než pro praváky. Navíc si rozmyslete, jestli půjde o celou místnost nebo jen její část a zbytek bude jídelní kout nebo obývací pokoj. Podle toho budete také omezeni vybavením i vzhledem.

Design kuchyně nepodceňujte

Myslete na to, že budete v kuchyni trávit obrovské množství času. Musí se vám proto líbit, ale zároveň byste měli sáhnout po nadčasových barvách nebo stylu. Nezapomínejte ani na drobnosti. Sortiment kování BLUM, úchytky nebo svítidla jsou možná drobnosti, ale v celkovém vzhledu kuchyně udělají obrovskou práci. Mezi důležité prvky v kuchyni nepatří jen linka, ale také:

  • podlaha,
  • obklady,
  • spotřebiče.

Výběr spotřebičů by měl podléhat také nejen energetickým štítkům. Musíte si také vybrat, jestli chcete vestavěné spotřebiče, ale také jejich barevné provedení. Dnes máte mnoho možností, takže si nemusíte vybírat jen nerezové spotřebiče, jako to bylo v minulosti. Lednice, trouba nebo odsavač par se může snadno stát designovým kouskem ve vaší kuchyni.