Jazyk je zrcadlo celého těla. Podle jeho barvy můžete poznat, jaké zdravotní problémy vás zrovna trápí

Fotografie: Depositphotos

Nemusíme si svůj jazyk prohlížet několikrát denně, abychom odhalili, že je něco v nepořádku. Bohatě postačí prohlédnout si ho při čištění zubů třeba ráno, říká lékařka Elaine K. Luo.

Jazyk je orgán s mnoha funkcemi. Především rozlišuje chutě a vůně a usnadňuje trávení, ale kromě těchto fyziologických funkcí může být jeho vzhled dobrým ukazatelem zdraví. Jeho barva totiž může vypovídat o zdravotním stavu člověka. Pokud je v těle vše v pořádku, má jazyk obvykle jednotnou růžovou barvu. Změna barvy nebo struktury může znamenat abnormalitu, infekci nebo špatnou hygienu.

Jakou barvu má váš jazyk?

Lidské tělo je dokonalé. Pokud s ním není něco v pořádku dává nám většinou velmi jasné signály, kterým bychom měli věnovat pozornost. Pokud se naučíme tyto signály poslouchat a pozorovat i jiné ukazatele, pomůžeme tím našemu zdraví a rozhodně se můžeme vyhnout zbytečné konzumaci léků. Co o vašem zdraví prozrazuje jazyk? Postavte se před zrcadlo, vyplázněte jazyk a pozorujte.

Fotografie: Freepik

Jasně červený jazyk

Jasně červený jazyk, známý také jako malinový jazyk, je příznakem spály nebo Kawasakiho choroby. Spála je nakažlivé onemocnění, které postihuje děti ve věku 5 až 10 let a které má na svědomí bakterie zvaná streptokok.

Toto infekční onemocnění způsobuje mimo jiné horečku, bolesti v krku, kožní vyrážku nebo zduřelé krční lymfatické uzliny. Spála může také způsobovat bolesti břicha a někdy i zvracení. Charakteristickým příznakem spály je také jasně červený jazyk.

Fotografie: Freepik

Kawasakiho choroba je akutní zánětlivé onemocnění, které postihuje děti do 5 let. Mezi příznaky, které mohou toto onemocnění provázet, patří horečka, která přetrvává až 2 týdny navzdory antibiotikům, faryngitida s vyplazeným jazykem, rýma, zánět nebo podráždění oka (oboustranný zánět spojivek), červené a popraskané rty či zvětšené krční lymfatické uzliny. Toto onemocnění vyžaduje hospitalizaci, protože může vést ke srdečním komplikacím.

Žlutý jazyk

Toto zbarvení může být způsobeno několika faktory, mezi něž patří například vysoká spotřeba kávy, špatná ústní hygiena, která vede k hromadění bakterií nebo kvasinek na jazyku, jež jsou zodpovědné za tvorbu nažloutlých pigmentů. Z dlouhodobého hlediska může tato nerovnováha vést ke vzniku zubního plaku a poruchám chuti. Dále dehydratace, kdy sucho v ústech je příznivým prostředím pro rozvoj bakterií, které způsobují žluté zabarvení, nebo silné kouření.

Fotografie: Pexels

Vzácněji je žlutý jazyk příznakem žloutenky, onemocnění způsobeného problémy s játry nebo žlučníkem. Pokud si všimnete zežloutnutí očí a kůže, poraďte se s námi. Toto zežloutnutí jazyka je dočasné a přechodné, ale může být známkou skutečného zdravotního stavu, například právě žloutenky. K nápravě této abnormality je třeba se vyhnout kouření, aby se snížilo hromadění odumřelých buněk na jazyku a posílila se bakteriální flóra přirozeně přítomná na jazyku a v ústech.

Černý jazyk

Množení plísní a bakterií v ústech a jejich hromadění na povrchu jazyka vede ke vzniku černých usazenin, které jazyku dodávají „chlupatý“ vzhled. Tato abnormalita je sice nevzhledná, ale jedná se o dočasný příznak a není nijak závažný. Toto šíření může podporovat několik faktorů. Patří mezi ně kouření, užívání antibiotik nebo léků, jako jsou psychotropní látky, některá ústní antiseptika nebo chemoterapie.

Fotografie: Unsplash

Bílý jazyk

Existuje mnoho příčin bílého jazyka. Můžeme zmínit například kvasinkovou infekci, což je nejčastější příčina. Jedná se o tzv. kandidózu, infekci, která je obvykle důsledkem užívání antibiotik. Při užívání těchto léků totiž dochází k narušení trávicí flóry bakteriemi, což umožňuje množení některých plísní v ústech a v trávicím traktu.

Fotografie: Freepik

Žaludeční reflux také může být častou příčinou bílého jazyka. Kyselost zasahující ze žaludku zpět do jícnu způsobuje podráždění v ústech a trávicím traktu. Dalším projevem může být vysychání jazyka. Způsobuje ho stres, kouření nebo užívání antidepresiv či antihistaminik, což mění množství slin a způsobuje jeho vysychání.

Pro prevenci vzniku těchto bělavých usazenin je proto důležité udržovat dobrou ústní hygienu. Neměli byste také zapomínat pít dostatek vody a jíst vyváženou stravu, abyste udrželi rovnováhu bakteriální flóry jazyka, ale i střev. K odstranění tohoto bělavého nánosu si můžete jazyk oškrábat škrabkou na jazyk, která ho vyčistí i od zbytků jídla a bakterií.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]