Jednoduchý recept na jablkový koláč – lehčí už to být nemůže

Jablkový koláč nebo dort je oblíbeným dezertem spousty lidí. Možná mu neodoláte ani vy. Zůstává svěží a chutný i další den – pokud vám tedy do druhého dne vydrží. Jeho příprava je velmi jednoduchá, můžete ho udělat jako buchtu nebo si pomoci dortovou či koláčovou formou. Jablka se dají použít také do bábovkového těsta.

Nepotřebujete mnoho surovin, abyste vykouzlili skvělý dezert

Mezi přísady, které budete potřebovat, patří kromě dortové formy o rozměrech 12 x 30 cm tyto potraviny:

  • 150-200 gramů cukru
  • 2 vejce
  • 200-250 gramů mouky
  • Špetku jedlé sody
  • 250 gramů kefíru
  • 200-350 gramů jablek

Potřebovat budete trochu másla, ale opravdu stačí například jen 5 gramů. V misce si rozšlehejte vejce a cukr a pokračujte do doby, dokud nedostanete homogenní, načechranou a bělavou směs. Poté přidejte kefír a míchejte.

Jablka oloupejte a nakrájejte je na malé kousky.

Přidejte nasekaná jablíčka do směsi vajec a kefíru a znovu důkladně promíchejte.

Postupně přidávejte vejce, prosátou mouku spolu s jedlou sodou.

Směs nesmí být hrudkovitá, důležité je stále míchání

Získané těsto dejte na vymaštěnou formu. Rovnoměrně těsto rozložte po celé ploše dortové formy.

Koláč pečte po dobu 50 minut v troubě, předehřáté na 170 stupňů. Poté jen opatrně přeneste na talíř a nechte zcela vychladnout. Nakrájejte na jednotlivé porce a podávejte. Podle chuti můžete koláč posypat moučkovým cukrem.

Jablečný koláč můžete také ozdobit drobenkou, kterou si můžete buď zakoupit, nebo si ji snadno udělat doma. Jablečný koláč pochází původně z Anglie. Často se podává například se šlehačkou, sýrem čedar nebo zmrzlinou. Můžete ho vyzkoušet také s tvarohem, získá vláčnost a bude se rozplývat na jazyku.

Jablka můžete použít i do čokoládového dezertu, hodí se skvěle i do muffinu nebo buchtiček. Záleží jen na vás, který recept si vyberete, určitě neuděláte chybu s žádným.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]