Zavlažování zahrady rozhodně nemusí být náročné. Domácí systém kapkové závlahy vám proti běžnému postupu ušetří až 75 % použité vody. A zvládnete ho svépomocí.
Kapkový systém je velmi efektivní hned z několika důvodů. Voda se dostane jen k cílené rostlině, neplýtváte s ní tedy na volnou půdu. Redukujete tak podmínky pro plevel, který následně nemusíte odstraňovat. Jakmile do něho navíc namontujete aparát na hnojivo, můžete zároveň přihnojovat. Malý objem vody, který takto použijete, rovněž není problém zajistit ani v suchém období. Základním principem je potom hadice vedoucí kolem rostlin.
Adekvátní zdroj vody
Z ní postupně odkapává voda, jež průběžně zavlažuje jen ta místa (rostliny), která to potřebují. Tento systém se dá koupit hotový, nebo si ho můžete postavit na míru. Potřebujete k tomu jen zdroj vody, zahradní hadici, děrovanou hadici (trysky apod.), případně regulátor tlaku či čerpadlo. Nejjednodušší je klasický zahradní kohoutek, studna nebo sud na dešťovou vodu. Při napojení na vodovod budete potřebovat regulátor, nechcete přílišný tlak.
Do studny bude zase potřeba čerpadlo spolu s filtrem proti nečistotám. Sud či barel poskytují závlahu samospádem, nádrž však musí být aspoň 20 cm nad hadicí. Tento zdroj dokonale odpovídá hlavní myšlence systému, tedy šetření vodou. Rozhodně se vyhněte bazénu, obsahuje chlor i další přípravky určené k čištění a údržbě vody.
Hadice dvojího typu
Pro připojení ke zdroji použijte pevnější hadici s průměrem 16 mm. Pak je nejsnazší vést ji kolem rostlin a u stonků do ní vyvrtat dvě dírky. Stejně tak můžete připojit různé nástavce podle toho, co a jak chcete zavlažovat. Tedy zda půjde o záhony, truhlíky, skleník, nebo rostliny v květináčích. Uvedený způsob se dá použít i do skleníků, v případě nádob bude lepší namontovat kapkovač.
U záhonu veďte hlavní hadici podél něj. Na pár místech připojte hadici rozstřikovací, kterou zaveďte přímo do záhonu. Tu pak položte obráceně, takže otvory budou mířit přímo do zeminy. Dají se opatřit i hadičky s jehlou, kterými zavedete vodu přímo ke kořeni, což je zdaleka nejefektivnější.
Podzemní zavlažování
Celé zavlažování je možné umístit i rovnou pod zem. Je k tomu však potřeba speciální hadice s integrovaným kapkovačem. Je možné ji zakopat rovnou do záhonu. Výhodou je, že pustí ven vodu, ale už ne obráceně špínu nebo kořeny. Jakmile do tohoto systému přidáte ještě časovač, vytvořili jste prakticky zalévací automat.
Kapková závlaha z PET lahví
Velmi dobrý způsob pro otestování nanečisto. Několika PET lahvím uřízněte dno, trochu povolte uzávěr a hrdlem je zapíchněte do země k rostlinám. Vodu pak doplňte ruční konví a nechte průběžně vsakovat. Sami uvidíte, že nebudete zalévat tak často jako při klasickém použití konve nebo hadice.
Postup s PET se dá ještě vylepšit. Odřízněte jen vršek s hrdlem a někde u dna (ale na stěně) udělejte hřebíkem otvor. Dovnitř zasuňte vatový tampon, kterým se dá následně regulovat rychlost průchodu vody, protože zatažení dovnitř ho zpomalí. Lahve pak dejte do blízkosti rostlin. Výhodou je možnost jejich průběžného ovládání, přesunu i výměny v případě poškození.
Zdroj: Cpykami
Napište komentář