Když už vaše fasáda vyžaduje renovaci, volte jen ty nejlepší materiály

Fotografie: Freepik

Obálka domu je vystavena mnoha okolním vlivům. Kromě těch přírodních jako je sluneční záření, dešťová voda a mráz jde v případě městského prostředí také o nečistoty obsažené ve vzduchu v podobě prachu, mikroprachu, kyselin i alkálií. To vše se na fasádě časem promítá.

Komplexní systém se pozná tak, že obsahuje skutečně vše potřebné pro řešení problému. V případě renovace fasády je to tedy soubor postupů a především materiálů, které společně zajistí její udržitelnou kvalitu a dlouhou životnost. Společnost Baumit si klade za cíl nabídnout nejen atraktivní sortiment pro nové fasády, ale právě i pro snadnou obnovu těch starých.

Myslet na prevenci se vyplatí

Prvním krokem k dlouholeté životnosti, funkci a estetické hodnotě každé fasády je prevence vzniku jakýchkoli potíží vyžadujících případné řešení. V produkci Baumit proto lze najít fasádní omítky s pasivní i aktivní ochranou proti ulpívání nečistot.

· Produkt Baumit NanoporTop je tenkovrstvá omítka kombinující efekt vysoké paropropustnosti a aktivního nanokrystalického povrchu. Díky nim dochází k samočistícím procesům, které zabraňují ulpívání biologických nečistot a tím i jejich dalšímu množení.

· Rychleschnoucí omítka Baumit StarTop brání usazování a vzniku řas či plísní. Díky Drypor efektu je povrch suchý dokonce i za vlhkého počasí a za mlhy.

Pro skutečně perfektní výsledek je doporučeno pod prémiové omítky Baumit NanoporTop a Baumit StarTop použít speciální základní nátěr Baumit PremiumPrimer, který dokonale sjednotí nasákavost a zároveň zvýší přilnavost dalších nanášených vrstev.

Sanaci fasády předchází očištění

Pokud je fasáda již poškozená vlivy prostředí a je skutečně žádoucí ji obnovit, nezbývá než se pustit do poctivé očisty. Ta spočívá nejen v mechanickém odstranění viditelných skvrn a fleků. Stejně důležité je i zbavení se zárodků a mikročástic, které by pod novým nátěrem znovu způsobovaly potíže a celý proces renovace fasády znehodnocovaly. K tomu určený čisticí prostředek Baumit ReClean je vysoce účinný a biologicky odbouratelný, což významně zjednodušuje jeho použití v exteriéru bez dopadů na životní prostředí v okolí stavby.

Renovace fasády s moderními materiály

Při samotné renovaci je třeba především zhodnotit kvalitu a vlastnosti podkladu. Pokud vytváříte zcela nový, protože ten původní nenávratně utrpěl minulým provozem, bude se vám rozhodně hodit sanační jádrová omítka Baumit SanovaPor. Zvláště v případě, že je zdivo poškozené vlhkostí a solemi, oceníte její vysokou úroveň prodyšnosti.

V případě, že je povrch narušen jen mírně, využití najde zpevňující základní nátěr Baumit FillPrimer s obsahem vláken. Ten dokáže překrýt případné vlasové trhliny a zabránit tak jejich prokreslení do finálních vrstev. Na závěr pak zbývá už jen zkrášlit vaši fasádu efektní a zároveň funkční paropropustnou sol-silikátovou barvou Baumit SanovaColor ze škály odstínů Baumit Life nebo prémiovým vodoodpudivým nátěrem Baumit StarColor se zvlášť vysokou odolností vůči dalšímu znečištění.

Znovu krásný dům na dlouhé roky

Když se renovace fasády vezme za správný konec, výsledky jsou krásné i funkční zároveň. Vynucená obnova se dá s moderními materiály proměnit ve výhodu a posunout tak nejen efekt, ale i odolnost a životnost obálky budovy do 21. století. Vašemu domu i jeho okolí to může jen prospět…