Kombinace patchworku a háčkování

Jde o velmi zajímavou a propracovanou techniku, kdy se čtverce různých látek k sobě spojují pomocí příze a háčku. Nejdříve se však na skok podíváme do historie šití a historie háčkování. Je obdivuhodné, jak lze tyto dvě techniky krásně propojit, a dají vzniknout novým originálním výrobkům. Přitom každá z těchto technik vznikla v jiné době, na jiném místě a z jiných důvodů.

Pohled do historie šití

Šití je jedna z nejstarších technik, která k sobě dokáže spojit kusy látky, kůže a dokonce i plast. Toto spojení se dá přitom zase vždy vypárat. Ruční šití se vyskytlo prvně už v období paleolitu. K sešívání kůže a kožešiny sloužily kostěné jehly a místo nití se použily zvířecí šlachy, žíly a jiné rostlinné materiály. Při představě na dnešní vyšívací bavlnky různorodých barev si člověk uvědomí, jak velkým vývojem šití muselo projít. Rozvoj šití, jako takového započal v době, kdy se lidé naučili příst zhruba kolem 4 tisíciletí př. n. l. Na šití pomocí šicího stroje se podílela celá řada vynálezců. Například Thomas Saint 1790, Josef Madersperger 1814, Barthélémy Thimmonier 1833 a postupně mnoho dalších. K šití nám slouží několik druhů stehů. Od ozdobných k vyšívání po začišťování, obšívání okrajů, přišívání knoflíků, našívání lat či nášivek a další.

Pohled do historie háčkování

Na rozdíl od šití neexistují u háčkování žádné konkrétní údaje. Dle některých domněnek pochází háčkovací technika z Číny nebo Tibetu. První písemné doklady jsou známy od začátku 19. století z Anglie. Teprve potom došlo k pozvolnému rozšiřování háčkování do zbytku světa. Ruční háčkování se dnes provozuje jako drobné řemeslo hodně podporováno prodejci přízí a jiným galanterním zbožím. Háčkování patří mezi hodně zajímavý a oblíbený koníček a rovněž bylo vydáno spoustu knih, které popisují různé techniky. Od roku 1880 je známá i průmyslová výroba strojně háčkovaných textilií.

Patchwork v kombinaci s háčkováním

Jde o velmi zajímavou techniku, která dává zrodit originálním výrobkům. Nemusí přitom vždy jít pouze o patchwork.patchwork Šité věci se už dávno zdobí háčkovanou krajkou nebo háčkovanými motivy. Patchworkové výrobky mohou být buď šité, háčkované nebo dokonce i lepené. Tato zajímavá metoda pronikla už také do světa tapet. Avšak šitý patchwork v kombinaci s háčkováním vypadá skutečně zajímavě. Pokud se pustíte do výroby, určitě mi nezapomeňte poslat fotografii svého výrobku.