Už jste někdy kořen pampelišky sbírali, sušili a používali v rámci lidového léčitelství? Pakliže ne, poradíme vám, jak na to. Dejte šanci této rostlině, která bývá považovaná zpravidla za plevel. Poskytne vám mnoho příznivých účinků.
Kde sklízet kořen pampelišky?
V rámci sběru kořene pampelišky se zaměřte na tyto faktory:
- Rostlinu sklízejte z jednoho místa pouze jednou za tři roky.
- Pokud pampeliška neroste přímo na vaší zahradě, sklízejte ji raději ve volné přírodě, nikoliv u silnic a jiných příjezdových komunikací.
Také byste neměli na sklizeň příliš spěchat. Pokud bude příliš brzká, může rostlina obsahovat méně vitamínů a minerálů než běžně.
Jak opracovat a uskladnit rostlinu po sklizni?
Nasbírané kořeny pampelišek důkladně očistěte od hlíny, pak omyjte vodou a nechte uschnout na čerstvém vzduchu (nikoliv na slunci). Rostlinu posléze vložte do sáčku a zamrazte v mrazáku.
Při nízkých teplotách si totiž udrží stále stejné množství blahodárných látek až po několik let. Možné je kořen pampelišky také nasušit v sušičce na zeleninu a ovoce při 50 °C.
Jak poznáte, že je kořen pampelišky skutečně kvalitně usušený?
Existuje několik indicií, které vám napoví, že jste kořen pampelišky usušili skutečně důkladně:
- Pohledově se jeví kořen pampelišky jako vrásčitý.
- Když rostlinu stisknete, snadno se přelomí.
- Vnější strana kořene pampelišky je tmavě hnědá a vnitřní část je bílá.
- Důkladně vysušený kořen nemá žádné aroma.
- Chuť je mírně nahořklá.
Léčivé účinky kořene pampelišky
A na závěr si řekněme, jaké že má kořen pampelišky konkrétní léčivé účinky. Rostlina pomáhá udržovat srdce a cévy v kondici. Také dokáže regulovat hladinu krevního cukru a cholesterol. Vhodná je i pro ty jedince, kteří mají problémy s kolísavým krevním tlakem. Blahodárně pak působí i při trávicích obtížích.
Zdroj: Healthline