Královna Camilla jen těžko zadržovala slzy. Král Karel III. během posledního projevu vyslovil vše

Fotografie: Depositphotos

Hrůzy dne D nenechaly nikoho z přítomných chladným. Královna Camilla měla co dělat, aby se při smutném vyprávění válečných veteránů nerozplakala.

Minulý týden proběhly v Británii velkolepé oslavy výročí vylodění v Normandii. Uplynulo 80 let ode dne, kdy se začalo psát vítězství Spojenců na západní frontě. Na akci nechyběla královská rodina ani celá řada dalších významných osobností Velké Británie. Když se ke slovu dostali veteráni, jen málokdo dokázal při jejich vzpomínkách zadržet slzy.

Už první den zahynulo 10 000 vojáků

Oslav 80. výročí Dne D v britském Portsmouthu se zúčastnil král Karel III., jeho syn William i královna Camilla. Během vzpomínkové akce měli přítomní možnost vyslechnout několik svědectví válečných veteránů a četly se rovněž vzpomínky z jejich deníků. Dne 6. června 1944 proběhla největší námořní invaze v historii, která položila základ vítězství Spojenců na západní frontě.

Jak uvádí Wikipedie, téměř 160 000 vojáků překročilo v den D Lamanšský průliv a do konce června se vylodilo 875 000 mužů. Už první den jich však v bojích zahynulo 10 000. Vzpomínky na dny hrůzy, ale také naděje sdílel i veterán Eric Bateman: „Tolik mužů a žen, včetně mého drahého přítele Freda, se ke mně přidalo, ale bohužel to nepřežili.“ Camilla i Charles si po jeho smutných vzpomínkách museli otírat oči.

Princ William kompletně mění obraz monarchie. Tato změna bude mít zásadní dopad na celou společnost

Král v projevu vyslal jasné poselství

Král rovněž vystoupil se svým projevem. „Je naší výsadou slyšet toto svědectví, ale naše role není čistě pasivní. Je naší povinností zajistit, abychom my a budoucí generace nezapomněli na jejich službu a jejich oběti při nahrazování tyranie svobodou,“ cituje králova slova deník DailyMail. Princ William rovněž vystoupil a poděkoval všem za statečnost. Přečetl také úryvek z dojemného a poetického dopisu kapitána Alastaira Bannermana, který psal své manželce v den D, těsně před vyloděním.

Celou vzpomínkovou akcí provázela oblíbená herečka Helen Mirren. Diváci zhlédli řadu projevů i hudebních vystoupení na pódiu. Všichni také mohli sledovat představení parašutistů nebo přelety stíhaček královského letectva. Na SvětěKreativity jsme také psali čerstvé novinky o zdravotním stavu princezny Kate. Možná se brzy chystá na veřejnost.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*