Krásná a nebezpečná, to je kuše!

Láká vás střelba z kuše? Ještě před tím, než z ní poprvé vystřelíte, se s ní naučte manipulovat!

Mnohé z nás kuše okouzlila v pohádce Tři oříšky pro Popelku. Střílel z ní princ i Popelka. To nám vnuklo myšlenku, že střílet z kuše mohou i dívky a ženy. Samozřejmě, že mohou. Pokud to umí! To ovšem neplatí jen na ženy. Kuše je krásná zbraň. Ale také velmi nebezpečná.

Elegantní a účinná

Kuše neboli samostříly jsou bezesporu elegantní střelné zbraně. Tiché a účinné. Ale také rychlé a průrazné. Oběť útoku nezachrání ani neprůstřelná vesta. Pokud nevíte, jak s ní zacházet, raději s ní vůbec nemanipulujte. Ohrozit můžete okolí i sami sebe.

Bezpečí na prvním místě

Nezaměňujte však kuši s lukem. Kuše jsou obecně větší a těžší, což samozřejmě zvyšuje silové nároky na jejich uživatele. Stejně jako již zmíněné bezpečnostní. Spíše než na své zahradě proto střílejte na střelnici. A vždy se několikrát ujistěte, že se v blízkosti terče, na nějž střílíte, nikdo nepohybuje.

Jak správně střílet?

Začátečníci by rozhodně měli začít střílet pod dohledem profesionála. Ten je naučí techniku, správný postoj a celkově seznámí se zbraní jako takovou. Ještě před tím si ji však samozřejmě musí pořídit. A jakou zvolit?

Reflexní, kladková, nebo pistolová?

Na trhu najdete kuše reflexní, kladkové a pistolové. Obecné rozdělení je ale na kuše zábavní, sportovní a lovecké. Pokud tedy kuši nehodláte primárně využívat k lovu, doporučujeme vybírat mezi kušemi sportovními a zábavními.

Kuše pro začátečníky a profesionály

Začátečníkům každopádně doporučujeme kuši reflexní s jednodušší konstrukcí i lučištěm. Popřípadě výkonnější kuši kladkovou. Zkušenější střelci pak zřejmě sáhnou po kuši pistolové, která však už vyžaduje opatrnější zacházení. Přeci jen se už jedná o zbraň, která dokáže i zabít. Proto ji třeba nikdy bez dozoru nenechávejte nataženou!

Konkrétní model každopádně doporučujeme konzultovat s odborníky, ať již zkušenými střelci, trenéry či personálem ve specializovaných obchodech a e-shopech.