Mladí turisté zabloudili v neznámém terénu. Pomalu ztráceli naději, že najdou správný směr, pomoc přišla zcela nečekaně

Fotografie: Pexels

Jedinečný zážitek zažili muži cestující po Španělsku. Nemohli najít cestu do vesnice Bologna, tak se rozhodli zeptat na radu prvního živočicha, kterého potkají.

Kráva, neboli tur domácí, je živočich z řádu sudokopytníků. Často je tento druh zvířete chován pro jeho maso, ale i mléko. Ruku v ruce s kurem domácím se jedná o nejpočetněji chovaný živočišný druh hospodářského zvířete. Rozlišujeme mezi krávou, tedy samicí turu domácího, býkem, tedy samcem a teletem, tedy mládětem obou zmíněných. Vykastrovaný býk se odborně nazývá vůl. Samici ještě můžeme dělit na jalovici a dojnici. 

Fotografie: Pexels

Tur, skot, dojnice, býk – mnoho názvům jeden živočich

Jak již bylo zmíněno, mezi samotným živočišným druhem rozlišujeme skot dle dalších zvláštností, kterými není jen samotné pohlaví zvířete. Jakmile se narodí mládě, je označováno za tele. Pokud je samičího pohlaví, v období dospívání se nazývá jalovice. Takto se pojmenovává až do doby, kdy se takzvaně poprvé otelí, tedy porodí potomka. V době gravidity se označuje jako březí, jakmile porodí, nazývá se samice skotu dojnice. 

Fotografie: Pexels

V době odstavu, tedy období, kdy nedochází u krávy k produkci mléka, se její pojmenování nemění, označuje se ale jako kráva momentálně odstavená nebo zaprahlá. Samec se nazývá býk, pokud dojde k jeho kastraci, tak se jedná o vola. Ten je méně agresivní a jeho maso je vlivem menší produkce hormonů chutnější. Na světě existuje celkem více než 400 plemen skotu. Ty se dělí podle různých kategorií. Nejčastěji podle toho, na co je dané zvíře chováno.

Turistům toto jedinečné zvíře pomohlo najít cestu 

Skot se chová především pro maso a mléko. Podle toho rozlišujeme plemena mléčná, masná nebo kombinovaná. V některých zemích ale slouží také jako pomocná pracovní síla při práci na poli nebo tahání těžkých břemen. Využít ale můžeme i jejich kůži, kosti a nebo výkaly. Ty slouží jako ideální hnojivo pro naše rostliny. V Indii se však jedná o posvátné zvíře, které se nesmí zabíjet. Skot je tak zde nejčastěji chován ve venkovním výběhu a živí se pastvou. 

Fotografie: Pexels

A právě pasoucí kráva ve Španělsku ztraceným turistům doslova vytrhla trn z paty. Ti se na své cestě ztratili, když hledali vesnici Bologna. Když na pastvě zahlédli stádo krav, rozhodli se ze zoufalství zastavit a krávy se na cestu zeptali. Ta na ně chvíli koukala, následně ale pokynula hlavou a ukázala jim směr. Celá situace se zpočátku jevila jako žert, ale na konci cesty, kterou kráva ukázala, byla vesnice, kterou turisté nemohli najít.

Zdroj: UberAlles

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]