Otec pěti dětí byla nadšený, když zjistil, že je na cestě šesté. Jejich malý syn se však potýkal s jedním problémem za druhým. Traumatický porod pak přinesl náročnou volbu.
Michael McConnell (33) ze skotského Falkirku měl se svou Stephanií Keiru, Rebeccu, Laceu, Wintera a Thomase už z dřívější doby. Tehdy se dozvěděli, že je na cestě šestý potomek. Po 18 týdnech těhotenství ale začalo drama, protože Stephanie začala pomalu ztrácet plodovou vodu. Lékař si pak vzal otce rodiny stranou a položil kritickou otázku: „Pokud to bude buď a nebo, kdo přežije? Matka, nebo dítě?“ Tedy otázku, kterou nechcete slyšet.
Porod přes všechna rizika a problémy
Tváří v tvář velkému riziku se však pár pro porod rozhodl. Ve snaze o záchranu dítěte měla Stephanie pokračovat po dalších 6 týdnů, následně byla převezena do nemocnice. Krátce nato se však objevila další, neméně závažná komplikace, totiž zhroucení pupeční šňůry. „Všude byli lékaři a sestřičky, kteří říkali, že se zhroutila pupeční šňůra. K původnímu problému tak přibyl další, neméně závažný,“ vzpomíná Michael na tehdejší situaci.
Odhodlání páru však trvalo a přestože je lékaři varovali, rozhodli se pro porod dalšího chlapce. „Všichni byli nadmíru skeptičtí, že to vyjde a malý přežije. Stál jsem Stephanii po boku v nejděsivějších a nejhorších momentech svého života. Protože když přišla o plodovou vodu a nadále musela Mickeyho nosit v těle, bylo to velice vyčerpávající,“ podotýká Michael. Pro snížení rizika rozhodli lékaři o použití císařského řezu.
Dlouhý čas na intenzivní jednotce
Svého syna mohli oba rodiče přivítat loni v listopadu, tedy 3 měsíce před původním termínem. Chlapeček vážil v momentě porodu méně než sáček cukru. Když ho otec slyšel poprvé plakat, cítil obrovskou úlevu. „Operační sál byl plný lidí a já měl srdce až v krku. Mého syna vzali ze stolu a nastalo hrobové ticho. Pak si vybavuji, jak prvně použil svůj hlas. Jasně a nahlas. V tu chvíli mě zalila neuvěřitelná úleva,“ řekl Michael.
Mickey strávil 3 měsíce na novorozenecké jednotce intenzivní péče, kde se začal postupně zlepšovat. Pak byl převezen blíže k domovu. Ovšem právě v době příprav rodiny na jeho příchod se jeho stav prudce zhoršil. Chlapec měl syndrom modrého dítěte, který u novorozence znamená sníženou hladinu hemoglobinu v krvi. Jeho plíce tak byly na tělo příliš malé a nesouměrné s dalšími orgány v těle. Celou cestu bojoval proti všem předpokladům.
Smrt po 8 měsících boje
Po 8 měsících strávených v nemocnici však malý Mickey 24. července zemřel. Tedy ještě předtím, než si ho jeho rodiče stačili vůbec přivézt domů. Během krátkého života mu dělali společnost jeho sourozenci a speciální ventilátor pomáhal plicím fungovat. Nemocnici ale kvůli svému zdravotnímu stavu nikdy neopustil a nedostal se ani domů. Podle lékařů pokračoval normálně v růstu, akorát jeho plíce toto tempo naprosto nestíhaly.
Přítomní lékaři nakonec konstatovali, že pro tento orgán byl zbytek těla prostě příliš velkou zátěží. Nakonec pokojně a bezbolestně zemřel v náručí své matky.
Zdroj: Sosialnytt
Napište komentář