Těmto druhům másla se v supermarketu vyhněte obloukem. Takto poznáte českou kvalitu

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud milujete chuť českého másla, pak se podívejte, jak můžete v obchodě jednoduše poznat, že bylo vyrobeno právě v České republice.

Není máslo jako máslo. Možná jste si všimli, že některá másla jsou měkčí a jdou na chleba snadněji namazat. Při přípravě některých těst se vám zase jedno máslo lepí a s jiným se pracuje dobře. Ačkoliv másla mají téměř totožné složení a musí obsahovat nejméně 82 % tuku, je to technologie výroby, která nakonec udělá tento rozdíl. Podívejte se, jak poznat, že jste si z obchodu přinesli české máslo.

Másla se od sebe liší chutí i konzistencí

Jak uvádí web MSN, v Česku se máslo vyrábí ze sladké smetany a při jejím stloukání se nepřidávají kulturní bakterie. Výsledkem je velmi pevné až tvrdé máslo, které má výrazně sladkou, mléčnou a smetanovou chuť. Hůře se s ním pracuje při natírání pečiva, za to při pečení jej oceníte více, než másla zahraniční. Díky své pevnosti se s ním při výrobě těst lépe pracuje. Skvělé je také do krémových omáček.

Řada zahraničních másel je vyráběna podle nizozemské technologie NIZO. Ke smetaně se přidávají bakterie mléčného kvašení. Ty mají vliv na výslednou chuť másla i jeho konzistenci. Takto vyrobené máslo má nakyslejší chuť a po vytažení z lednice rychleji změkne a lépe se roztírá. Chuťový rozdíl může být poměrně výrazný a spíše záleží na preferencích spotřebitele. Sladší chuť českého másla zvyšuje jeho svěžest a čistotu a ocení ho především milovníci tradiční chuti.

Odborník prozradil malý trik, díky kterému si za stejnou cenu vždy koupíte to nejkvalitnější máslo

České máslo je na omak velmi tvrdé

Původ másla v obchodě můžete poznat podle veterinární schvalovací značky, která je na obale vyražena jako oválek s kódem státu. České máslo je na omak také výrazně tvrdší. Pokud si chcete pochutnat na tom čerstvém, poznáte to podle nápisu „čerstvé“ a jedná se o českou specialitu. Takové máslo se smí prodávat jen do 20 dnů od data jeho výroby. Naopak stolní máslo jak uvádí dTest pochází z mrazírenských zásob. Po rozmrazení se musí prodat rovněž do 20 dnů.

máslo
Fotografie: Freepik

V regálech můžete také narazit na speciální másla solená, od některých zahraničních výrobců. Obsah soli musí být na obale uveden a máslo se nehodí pro pečení ani na sladké pečivo. Produkt s označením bio máslo je pak vyrobeno z mléka dojnic z ekologického zemědělství. Na SvětěKreativity jsme rovněž psali, jak jednoduše poznáte čerstvá vejce. Vyzkoušejte tento jednoduchý trik.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*