Nikdy v autě nezahazujte flašku na zem, může vás to stát život. Toto by měl vědět každý správný řidič

Fotografie: Depositphotos

Uchovávání plastových lahví s vodou v automobilu je velmi rizikové. Podívejte se, jaké může mít tento zlozvyk důsledky.

Někteří lidé se za volantem chovají velmi nebezpečně. Ať už jde o nezapnutý bezpečnostní pás, předjíždění zprava nebo řízení po požití alkoholu, veškerá porušení zákona zvyšují riziko nehody na silnici. Existují však ale také věci, kterým byste se během jízdy v autě měli vyvarovat a nikde napsané nejsou. Jde zejména o plastové lahve s vodou, které si mnoho lidí nechává ve svém vozu, aby se mohli během cestování hydratovat. Jenže právě to zvyšuje potenciální nebezpečí.

Nikdy nenechávejte v autě volně položené lahve s vodou

Pokud máte během jízdy ve svém autě na sedačce položenou plastovou láhev, zvyšujete tím riziko nehody na silnici. Jde především o to, že se láhev může během prudkých pohybů lehce přesunout z místa na místo a napáchat tak v důsledku značné škody. Přestože všechna auta mají speciální místo pro plechovky, láhve a kelímky, nenachází se zde žádný „držák“ na plastové láhve. Lidé je tak nechávají například i pod sedadly, což je ještě horší, než když jsou volně položené.

Fotografie: Freeimages

Pokud řidič nechá plastovou lahev s vodou pod svou nebo spolujezdcovo sedačkou, dostává se do velkého nebezpečí. V momentě, kdy řidič ztratí kontrolu nad vozem, může láhev skončit pod plynovým nebo brzdovým pedálem. To je samozřejmě velmi nebezpečné, protože se následně může dostat do situace, kdy nebude moci zabrzdit či naopak přidat plyn.

A protože ke kolizi může dojít rychle, většinou tato situace končí tragédií. Policie proto doporučuje, aby všichni řidiči nikdy neukládali své láhve jinam, než do příslušné přihrádky.

Fotografie: Freepik

Dodržujte pravidla na silnici

Navzdory veškerým vládním doporučením řidiči stále a stále během jízdy riskují. Každý vlastník automobilu by však měl vzít na vědomí, že neohrožuje pouze sebe, ale také ostatní lidi, kteří nikomu neublížili. Pro bezpečnou jízdu je třeba dodržovat určitá pravidla, jak uvádí WHO:

  • Používejte bezpečnostní pás: Tato jednoduchá záležitost zvyšuje šanci na přežití po dopravní nehodě. Bezpečnostní pásy jsou navíc během jízdy povinné a proto byste se měli vždy ujistit, že jej máte zapnutý.
  • Vyhněte se konzumaci alkoholu před jízdou: Každý ví, že alkohol zvyšuje riziko dopravní nehody. Pokud je řidič pod vlivem, jeho zorné pole se zužuje, čili vidí pouze to, co je uprostřed. Je tedy velmi pravděpodobné, že si řidič v takovém stavu nevšimne nikoho na přechodu a ani jiného řidiče, který se ho snaží předjet. Navíc může mít problém včas zabrzdit v případě potenciálního nebezpečí.
Fotografie: Freepik
  • Dodržujte povolenou rychlost: Nepřiměřená rychlost je velmi častou příčinou úmrtí na silnici. Čím rychleji jedete, tím větší je pravděpodobnost, že v případě nehody utrpíte vážné nebo dokonce fatální následky.
  • Nenechte se rozptylovat: Mobilní telefony, hovory se spolucestujícími nebo jídlo za volantem mohou odvádět pozornost řidiče od dodržování pravidel silničního provozu.

Zdroj: WHO

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]