Neradi plýtváte jídlem a rádi byste spotřebovali housky, které se v chlebníku krčí dva nebo tři dny? Pusťte se do studentských langošů!
Langoše jistě všichni známe z nejrůznějších jarmarků, trhů, food festivalů a jiných akcí. Jde o placku připravenou z kynutého těsta, osmaženou ve vysoké vrstvě tuku, dochucenou různým způsobem. Jak již i název napovídá, jde o jídlo pocházející z Maďarska. Jeho příprava není složitá, navíc v dnešní době lze využít pro mísení a kynutí těsta například domácí pekárnu.
Studentské langoše: Jídlo za pár kaček
Pokud rádi spotřebováváte zbytky, šetříte přírodu i peníze, nebo pokud si pochutnáváte i na chlebu ve vajíčku, bude pro vás tento recept jasnou volbou, zamilujete si jej. Principem je totiž pouze namočení starších housek ve vajíčku a následné osmažení stejným způsobem, jakým se připravují langoše klasické, tedy ve vysoké vrstvě oleje – tak, aby v něm langoše plavaly. Ochutit je můžete, jak je vám libo. V našich končinách je asi nejoblíbenější kombinace kečupu, česneku a strouhaného sýra.
Ingredience na studentské langoše:
- Starší housky
- Vejce (dle množství housek)
- Špetka soli
- Olej na smažení
Tyto vylepšené bramboráky od mé babičky z Brna nemají konkurenci. Dělám je téměř pořád
Ingredience na dochucení:
- Česnek
- Kečup
- Strouhaný sýr
Další tipy na ochucení:
- Zakysaná smetana a bylinky
- Šunka a sýr
- Rukola a rajčata
Sladké ochucení:
- Cukr a skořice
- Marmeláda nebo džem
Postup přípravy langošů:
- Housky namočte ve vajíčku.
- Olej do pánve nalijte v takové vrstvě, aby se langoše nedotýkaly dna.
- Dostatečně olej rozpalte (vyzkoušejte tak, že do něj vhodíte malý kousek housky – jakmile se začne smažit, je tuk správně rozehřátý).
- Langoše osmažte po obou stranách. Pozor na připálení, smažení jde velice rychle (z každé strany maximálně 2 minuty).
- Langoše položte na ubrousek, aby se zbavily přebytečného tuku.
- Ochuťte dle svých preferencí. Budete-li přidávat česnek, můžete langoše potřít celým stroužkem nebo česnek prolisovat.
Napište komentář