Lidé si pletou chodby panelových domů s oázami klidu a relaxace. Hasiči varují před zásadní chybou

Fotografie: Jan Polák / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

V mnoha bytových domech se v poslední době setkáváme s jevem, který může mít nebezpečné následky. Obyvatelé umisťují na chodby sedačky, stolky a skříně.

Tato zdánlivě nevinná praxe může při požáru způsobit obrovské problémy a ohrozit lidské životy. Chodby v bytových domech často slouží jako jediné schodiště, a tím pádem i jako jediná úniková cesta při požáru nebo jiných krizových situacích. Pokud jsou tyto prostory zatarasené nábytkem, značně se ztěžuje možnost evakuace obyvatel i přístup hasičů.

V případě požáru každá vteřina hraje roli

Hasiči si uvědomují závažnost tohoto problému a jsou oprávněni udělovat pokuty za zatarasené chodby a schodiště. Podle aktuálních předpisů mohou pokuty dosáhnout až půl milionu korun. To je informace, která se objevila na stránkách ČeskéhoRozhlasu. Tyto sankce mají za cíl motivovat obyvatele, aby dodržovali bezpečnostní opatření a nepodceňovali rizika spojená s blokováním únikových cest.

Obyvatelé bytových domů by měli zvážit, jaké předměty umisťují do společných prostor. Nejenže riskují vysoké pokuty, ale především ohrožují své sousedy a sebe. Podle portálu Sousedé je důležité dodržovat pravidla a udržovat chodby a schodiště volné. V případě požáru může volná úniková cesta znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.

Sousedům pomocí vzkazu oznámili, že plánují rekonstrukci. Na lístku našli připsanou kuriózní odpověď

Výzva k zodpovědnosti nejen ze strany hasičů

Proč lidé umisťují nábytek na chodby? Důvodů, proč lidé umisťují nábytek na chodby, může být několik. Někteří obyvatelé chtějí zvýšit pohodlí a estetiku společných prostor, jiní možná nemají dostatek místa ve svých bytech. Ať už je motivace jakákoli, je důležité si uvědomit, že bezpečnost by měla být vždy na prvním místě.

Byt v panelovém domě
Fotografie: Uživatel Juandev / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Bezpečnost v bytových domech závisí na každém z obyvatel. Společné prostory by měly zůstat průchodné a volné, aby v případě nouze umožnily rychlou evakuaci. Nejedná se ale o jediné pravidlo, které je zapotřebí v panelákových bytech dodržovat. Čtenáře deníku SvětKreativity jsme nedávno informovali o poplatku, který obyvatelům paneláku přijde nesmyslný.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*