
Madlenčin příběh hýbe českým internetem. Právem. Burcuje lidi k tomu, aby nejen této holčičce pomohli zachránit život.
Příběh dvouleté Madlenky vyvolal v České republice vlnu solidarity a obrovský zájem o dárcovství kostní dřeně. Dívenka má vzácné onemocnění krvetvorby. Nutně a extrémně rychle potřebuje transplantaci, vhodný dárce se zatím bohužel ale nenašel. Medializace však hraje v tomto případě klíčovou roli, díky ní se do registru dárců přihlásily tisíce nových dobrovolníků.
Dvouleté holčičce čas ubíhá, dárce se zatím nenašel
Madlenka trpí aplastickou anémií, tedy onemocněním, které je bez léčby neslučitelné se životem. Jde o závažnou poruchu, při níž kostní dřeň přestává produkovat červené a bílé krvinky a krevní destičky, vysvětluje Healthline. Nutnou terapií je okamžitá transplantace kostní dřeně od geneticky kompatibilního dárce. V Madlenčině případě se dárce nenašel ani v rodině, proto se hledá v registrech po celém světě.
Aktuální nábor do registru
V reakci na Madlenčin příběh se po celé republice konají náborové akce. Jak je uvedeno na webu Nábor hrdinů, aktuálně je plánován nábor na 23. 4. 2025 v Praze, koleje Jarov, a to v rámci VŠEfestu. Další akce proběhnou v Liberci, Českých Velenicich a několikrát znovu v Praze. Zájemci musí být ve věku 18–40 let, vážit více než 50 kg, být v dobrém zdravotním stavu a mít platné zdravotní pojištění v ČR.
Michal Suchánek přiznal vážné zdravotní problémy, o kterých veřejnost neměla ani tušení
Dívenka nyní dle pořadu Epicentrum podstupuje imunosupresivní léčbu v domácím prostředí. Cílem je potlačit autoimunitní reakci ničící její krvetvorné buňky. Madlenčin stav je sice stabilní, ale stále vyžaduje pravidelné transfuze, k tomu je holčička ohrožena infekcemi. Rodiče i lékaři doufají, že léčba zabere a že se hlavně brzy najde vhodný dárce kostní dřeně.
Staň se hrdinou, zachráníš život
Madlenčin příběh ukazuje, jak důležité je dárcovství kostní dřeně (a samozřejmě i například krve). Každý nový dárce může zachránit život. Nejen Madlence, ale i dalším pacientům s podobným onemocněním. A hlavně není třeba mít strach, odběry se dnes provádí pomocí tzv. separátoru, přístroje, který se napojí na žílu a buňky oddělí z krve dárce. Je to tedy spíše dočasné nepohodlí, kterým člověk zaplatí za to, že daruje někomu jinému život.
Zdroje: Nábor hrdinů, ČT24, Heatlhine
Napište komentář