Magické a pulzující hlavní město Indie

Dehli, Delhi , Dillí nebo Díllí – to jsou všechno varianty jména hlavního města Indie. Barevné, zářivé, voňavé, horké, špinavé, mystické, majestátní, rušné, hlučné – prostě město plné kontrastů. Pro někoho těžce vstřebatelné, pro jiné neuvěřitelně vzrušující. Ano, to je rušná metropole Dillí. Druhé největší indické město se skládá ze dvou částí, Starého a Nového Dillí, a někdy se mu také říká vstupní brána do Indie.

Původně byla hlavním městem Indie Kalkata, ale po získání nezávislosti byla Novému Dillí udělená autonomie. Město je plné extrémů v každém aspektu, už teploty tu sahají od 46 stupňů ve vlhkých letních měsících po bod mrazu v zimě. Pojďme se podívat, čím Dillí okouzluje svoje návštěvníky, alespoň virtuálně.

Jednou z nejoblíbenější památek je nejvyšší kamenný minaret na světě – minaret Qutab, který patří do světového kulturního dědictví UNESCO. Hlavní věž byla postavená už ve 12. století a nechal ji vybudovat první vláce Qutbud-din Aibak, stavba trvala celých 150 let. Pěti poschoďová věž byla zhotovená z prvotřídního mramoru a červeného pískovce. Nahoru vede točité schodiště o 379 schodech, bohužel dostat se nahoru obyčejný smrtelník nemůže, od roku 1974 je veřejnosti vstup zakázán.

Lotusový chrám je architektonický skvost a celý taky postavený z čistého mramoru. Jméno chrámu popisuje i jeho tvar, nádherný a obrovský lotosový květ s 27 okvětními lístky, který symbolizuje mír. Tento chrám je oproti předchozí budově otevřený všem, dokonce i všem indickým kastám, a lidé se sem chodí modlit, meditovat a rozjímat. 

Zahrady Lodi (dříve Park Lady Wellington) ve střední části Dillí tvoří součást okouzlujícího parku, kde se rádi schází místní lidé i turisté. Jedná se o velkolepou zelenou oázu uprostřed velkoměsta rozprostírající se na ploše asi 36 hektarů. Nádherně upravený park plný subtropických rostlin je pastvou pro oči a klidným místem pro odpočinek. Uprostřed se rozprostírá 500 let stará stavba s hrobkou. Zahrady jsou obrovské a patří mezi oblíbené místo pozorovatele ptáků, kteří se v zahradách uhnízdili. U vchodu do zahrad jsou restaurace s lahodným jídlem, jenž patří v velice vyhledávaným.

Mezi nejoblíbenější pamětihodnosti patří Akshardhamský chrám, který si také vysloužil zápis do Guinessovy knihy rekordů jako největší hinduistický komplexní chrám na světě. Tvoří ho centrální budova Akshardam Madir, jenž se skládá z výstavních sálů, vodní fontány a úžasně udržovaných zahrad. Na celé stavbě se vystřídalo úctyhodných 11 tisíc řemeslníků, kterým se podařilo chrám postavit za pouhých pět let, a představuje 10 tisíc let indické kultury. S hrdostí zde představuje nejenom architektonický odkaz země, ale také hlubokou spiritualitu. Návštěvníci se mohou projet skrz komplex na lodích, pokochat se vodními show, jenž jsou naprosto unikátní. Na jednu věc si však návštěvníci chrámu stěžují, a to na zákaz fotografování.

Město kromě svých krás proslavili také osobnosti, které z tohoho více než 20 milionové metropole pocházejí, například spisovatel a motivační spíkr Deepak Chopra, hudebnice Emily Hainesová, poker hráčka Musskan Sethiová nebo herec Shakti Kapoor a další Bollywoodské hvězdy, které na město přitahují pozornost.

Nemůžeme opomenout nakupování a indické bazary a trhy. Nejrušnějším a nejstarším tržištěm je Chandi Chowk, které se nachází v opevněném městě Starém Dillí. Hlavní část trhu je masivně přelidněná, ale postranní uličky jsou pro evropské turisty poněkud snesitelnější. Na výběr je z lahodné místního jídla – thali, golgappa, chat a pav bhaji,kvalitní koření jako je kurkuma, kardamon, koriandr nebo kmín, autentických indických šperků, čerstvých květin, etnické oblečení, látek, knih, bot… na co si vzpomenete. Trh lemuje řada náboženských budov, včetně starodávné mešity Jama Masjid, která byl postavená v polovině 17. století.

Mnozí považují za architektonicky nejpůsobivější budovu parlamentu Sansad Bhavan, jenž zdaleka nepatří k nejstarším, její výstavba začala před sto lety. Inspirací byla Velká stupa v Sanchi, kdy obrovská kruhová budova byla obklopená půvabnými zahradami a oplocená překrásnými zábradlími z pískovce. Místo nabízí interaktivní způsob, jak se více dozvědět o Indii, vše doprovázeno zvukovými a světelnými efekty a nadrozměrnými obrazovkami, na kterých se promítají významné události s indické historie. Dillí má velice pestrou historii, která se skvěle odráží v současné době. Namasté!

Zdroj obrázku: Kriangkrai Thitimakorn / Shutterstock.com