Málem se jí zastavilo srdce, když otevřela dveře do sklepa. Roh místnosti byl v plamenech a ona musela začít bleskově jednat. Příčina požáru ji překvapila a může se stát většině z nás.
Požár domu je noční můrou asi každého. Díky elektrickým pojistkám se požáru z elektrických spotřebičů už nemusíme tolik bát. Případ této ženy však ukázal, že k požáru může dojít i z úplně nečekaného zdroje. Naštěstí v tu chvíli byla doma a požár se jí podařilo uhasit. Teď však varuje ostatní, aby si dávali pozor. Hasiči potvrdili, že stejnou chybu lidé dělají ve velkém.
Když otevřela dveře, ve sklepě hořelo
Pro Karin Norvallovou to byl obyčejný den jako každý jiný. Spěchala z práce, protože měla ten den schůzku s řemeslníkem. Po chvíli, když se vrátila domů, začala cítí zvláštní zápach, který ji přivedl ke dveřím do sklepa. Když je otevřela, čekal ji šok. Celá stěna hned za dveřmi byla v plamenech. Na tom místě měla zavěšené nejrůznější tašky a pytle – to vše teď hořelo a plameny se šířily dál.
Zachvátila ji panika, ale nakonec jednala poměrně duchapřítomně. Utíkala do kuchyně pro vodu a postupně se jí podařilo plameny uhasit. Přestože by nejsprávnějším řešením bylo okamžitě volat hasiče, naštěstí požár zvládla sama. Hasiče ale nakonec zavolala, aby se zjistila příčina požáru. A ta by ji nejspíš nenapadla.
Nesprávně uložené baterie způsobily požár
Příčinou totiž byly staré baterky, které měla v pytli připravené na odvoz k recyklaci. Baterky se však vznítily a kolem bylo mnoho dobře hořlavých tkanin, na něž oheň přeskočil. Hasiči Karin poučili, že vybité baterie se musí skladovat v uzavřených kovových nebo skleněných nádobách, a to ještě ideálně mimo dům.
Koho by napadlo, že baterie, i když jsou již vyřazené, mohou stále produkovat teplo, pokud se navzájem dotýkají, a způsobit tak požár. Karin nakonec měla obrovské štěstí, že z práce spěchala hned domů. Kdyby začalo hořet o hodinu dříve, nejspíš by požár napáchal mnohem větší škody. Takhle postačí, když vymaluje ohořelou zeď.
Vedoucí hasičů pak ještě uvedl, že baterie by se měly skladovat s největší opatrností. Rozhodně byste je neměli nechávat v blízkosti hořlavých materiálů a nejlépe byste je měli co nejdříve odnést do recyklačních nádob k tomu určených. Použité baterie odebírají i některé obchody a provozovny. V žádném případě by však neměly končit v běžné popelnici. Nejenže jsou nebezpečným odpadem škodlivým pro životní prostředí, ale mohou způsobit i požár směsného odpadu, a ohrozit tak zaměstnance, kteří odpad vyváží.
Zdroj: Aftonbladet
Napište komentář