Maliny a ostružiny – proč byste je měli mít na zahradě?

Ostružiny a maliny jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce, které v Polsku najdeme. To vše kvůli jejich cenným vlastnostem pro tělo. Některé odrůdy malin a ostružin lze nalézt v lesích a jejich výška může být až dva metry. Přečtěte si náš článek a dozvíte se, proč byste měli na zahradě pěstovat maliny a ostružiny.

Cenné vlastnosti malin a ostružin

Maliny a ostružiny jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce nejen pro svou chuť, ale také pro své léčivé vlastnosti. Navíc jsou velmi často jednou z hlavních složek léčivých sirupů, protože se doporučují zejména při nachlazení a pro posílení organismu v zimě. Maliny obsahují také mnoho cenných vitamínů skupiny B a vitamíny A, C, E a K. Jsou také bohaté na minerální látky, jako je železo, hořčík a draslík. Na druhou stranu mají ostružiny také velké množství vitamínu C, vitamínů skupiny B a vitamínů A a K. Maliny i ostružiny jsou ideálním ovocem, které podporuje imunitu, boj těla s patogeny, přispívá ke krásnému vzhledu pokožky a podporuje přirozená obrana těla.. I jejich malé množství, konzumované každý den, může přispět ke zlepšení zdraví a udržení organismu v dobré kondici. Tyto plody také obsahují velké množství přírodní vlákniny, která zlepšuje činnost střev a může napomáhat hubnutí. V lékařství se využívají nejen maliny a ostružiny, ale také jejich listy. Používají se při léčbě bakteriálních a plísňových infekcí a také při onemocněních trávicího ústrojí, např. průjmu a nachlazení, protože mají silný diaforetický účinek.

Co všechno se dá vyrobit z malin a ostružin?

Ostružiny i maliny jsou perfektním ovocem pro výrobu mnoha konzerv. Dají se samozřejmě jíst syrové i jako doplněk do moučníků a dortů, ale na zimu můžeme připravit koktejly, džusy, zavařeniny, džemy, tinktury a mnoho dalších zavařenin. Maliny a ostružiny lze také zamrazit, nejlépe v těsně uzavřené nádobě. Vlastní příprava s využitím ovoce vypěstovaného na vaší zahradě učiní zavařeniny neobyčejně jedinečnými, které budou dokonalými protějšky produktů z obchodu s množstvím konzervantů a umělých barviv.

Je pěstování malin a ostružin náročné?

Přestože pěstování Main a ostružin není náročné, je nutné dbát na vhodnou polohu pro jejich chov. Jsou skvělé na vlhkých, úrodných a slunných místech s pH půdy blízkým kyselému. Přestože maliny a ostružiny mají rády vlhko, záplavovým územím byste se měli vyhýbat. Před výsadbou se vyplatí krmit půdu hnojem. Výsadbu je nejlepší naplánovat brzy na jaře, ale pokud je chcete vysadit na podzim, měli byste sazenice maliníku a ostružiníku chránit před mrazem. Měli byste dodržet rozestupy alespoň 2 metry, protože tyto rostliny mají velký růst. Nutná je stálá a vydatná zálivka, stejně jako krmení hnojem, kompostem nebo minerálním hnojivem. Vzhledem k tomu, že maliny by se měly sázet docela mělce, vyplatí se v zimě kořeny posypat pilinami, slámou nebo kůrou, aby byly chráněny před mrazem. Vyplatí se odstranit zaschlé a staré výhony a boční výhonky malin a ostružin do 4-5 listů, kdy jsou dlouhé asi 50 cm. Díky tomu budou tyto rostliny ještě lépe plodit.

Odrůdy malin a ostružin

Sazenice maliníku a ostružiny se v Polsku vyskytují v mnoha různých odrůdách. Beztrnné odrůdy jsou stále populárnější kvůli sníženému riziku žvýkání, zejména u malých dětí. Přestože pro každého jsou tradiční maliny červené barvy, stojí za to zkusit si na zahradě vypěstovat zajímavou odrůdu, kterou je Glen Coe. Jedná se o antokyanovou barvu s neobvyklou chutí a vůní. Další odrůdou jsou žluté maliny, jako Goodasgold nebo Golden Queen, jsou velmi sladké a chutné. Samozřejmě stojí za to zůstat u tradičních červených malin, které lze zakoupit v mnoha různých odrůdách. Ostružiny jsou také bohaté na mnoho druhů, od tradičních až po beztrnné odrůdy. Za pozornost stojí především novinka, tedy malina. Kombinace těchto dvou plodů je činí extrémně aromatickými, sladkými a šťavnatými.

Kde nejlépe nakoupíte sazenice malin a ostružin?

Když uvažujete o výsadbě malin a ostružin ve vaší zahradě, abyste se vyhnuli zklamání z nepřijetí rostlin, vyplatí se nakupovat na určitém místě, které má dobré recenze. Takovým místem jsou Moravské sady. Je to obchod, kde si můžete koupit mnoho různých druhů ostružin a malin. Cena sazenic není vysoká a jejich skvělá kvalita překvapí i ty nejzkušenější zahradníky. Vyplatí se mít na zahradě alespoň jeden keř maliníku nebo ostružiny, který zajistí vaše zdraví po celý rok, a to nejen v podobě čerstvého ovoce, ale i jejich lahodných konzerv. Maliny a ostružiny jsou opravdu chutné a zdravé ovoce, které by měli jíst nejen dospělí, ale i děti.