Zemřela nejvýznamnější česká malířka. Její dětské knihy si získaly srdce několika generací

Fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Zemřela oblíbená malířka a ilustrátorka odborných i dětských knih, jež si kvůli komunistickému režimu na první samostatnou výstavu musela počkat dlouhých 60 let.

Ve věku úctyhodných 96 let zemřela významná česká malířka a ilustrátorka Věra Nováková. O jejím odchodu informovala její vnučka Justina Kletečková. Svůj život zasvětila malbě, a to jak klasické, tak ilustraci mnoha odborných i dětských knih. Svou první velkou samostatnou výstavu měla až po šedesátce.

Malování milovala už jako dítě

Věra Nováková vyrůstala se 6 sourozenci. Malování milovala už od dětství a také se mu aktivně věnovala. Mnoho let však její tvorba byla pouze neoficiální, z politických důvodů nejdříve nemohla studovat uměleckou akademii, kde byla nejdříve přijata a následně vyhozena, a nebylo jí povoleno navštěvovat ani jiné školy, stejně jako později vystavovat své umělecké výtvory, jak uvádí CNNPrimaNews.

Za manžela pojala v roce 1950 svého bývalého spolužáka, malíře Pavla Brázdu, s nímž tvořila pár bezmála 40 let. Od roku 1958 se Věra Nováková konečně mohla začít živit tím, co její život nejvíce naplňovalo – malováním, vystavovat však stále nesměla, ani její manžel. Živobytím pro ni tedy byly především ilustrace knih, nejdříve odborných, poté i dětských. Přestože nemohla vystavovat, volné tvorbě se stále věnovala alespoň pro svou vlastní radost.

Milovaná televizní hvězda tragicky zahynula při nehodě přímo na pracovišti. Zdrcení fanoušci truchlí

Na první výstavu si musela počkat 60 let

Zlomovým byl rok 1989. Až po sametové revoluci se Věra Nováková zúčastnila několika desítek výstav. Na svou první velkou samostatnou výstavu si musela počkat dlouhých 60 let, jak píše deník Aktuálně. Svou poslední přehlídku uspořádala v roce 2022 v pražském Centru současného umění Dox.

Její manžel Pavel Brázda poprvé představil svá umělecká díla na výstavě v roce 1967. Manželé také uspořádali společnou výstavu, jedinou za komunismu v Divadle v Nerudovce v roce 1976. Bohužel, úmrtí Věry Novákové není jediné, o němž informujeme na SvětěKreativity. Nedávno jsme psali o ztrátě hned dvou slovenských hudebníků.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*