Manuální vs automatická – jakou převodovku zvolit?

Při rozhodování o koupi nového auta řidiči velmi často dbají na parametry jeho značky, motoru nebo spotřeby paliva. Neméně důležitý je však vědomý výběr příslušné převodovky.

Manuální nebo automatická převodovka?

Odborníci na automobilový průmysl upozorňují, že při rozhodování o druhu převodovky je třeba vzít v úvahu alespoň několik parametrů. Mezi řidiči jsou lidé, kteří si neumí představit řídit auto bez automatické převodovky. Existují i tací, kteří neustále zdůrazňují nadřazenost „manuálu“ nad „automatem“. Při výběru správné převodovky byste se ale neměli řídit emocemi, ale způsobem, jakým budete ovládat nové vozidlo. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení neexistuje lepší ani horší převodovka – každá z nich má své výhody i nevýhody, se kterými byste se měli seznámit před koupí nového auta.

Jednou z mnoha výhod manuální převodovky je schopnost řidiče rozhodnout se, jaký stupeň zvolit. Ne vždy se musí řídit otáčkami motoru. Proto je tento typ převodovky doporučován milovníkům sportovní jízdy. Při výběru manuální převodovky se v určitých situacích mohou rozhodnout pro změnu převodových stupňů dynamičtějším a rychlejším způsobem, než by tomu bylo u automatické převodovky. To jsou situace, kdy najednou potřebujete zrychlit, například když předjíždíte vozidlo na silnici. Vůz s „manuálem“ je také dobrou volbou, když si řidič chce koupit ojetý vůz a není si zcela jistý jeho průběhem a tím, jak jej bude předchozí majitel využívat. V případě, že kupujete nový vůz, nezapomeňte si pomocí VIN kódu zkontrolovat jeho historii. Můžete to udělat například na https://www.checkcardna.com/. Manuální převodovka nevyžaduje tak pečlivou údržbu jako automatická převodovka, takže je menší šance, že dojde k poškození nesprávným používáním. To však neznamená, že špatná rozhodnutí řidiče neovlivňují manuální převodovky.

Výběr převodovky není jednoduchý

Při nákupu automobilu s manuální převodovkou byste měli vědět, že nesprávné použití převodovky může mimo jiné mít za následek nadměrné přetížení ložisek. Manuální převodovka nesmí být používána „příliš ostře“. Pak se například mohou rozbít synchronizátory druhého rychlostního stupně. Nejdůležitější však je to, abyste nenechali převodovku běžet nasucho. Mohlo by dojít k zadření součástí převodovky.

Nepochybnými výhodami automatické převodovky jsou určitě pohodlí jejího použití. Je to velmi dobrá volba pro lidi pohybující se převážně po městě, zejména v ranních a večerních hodinách, kdy je silniční provoz větší. Řidič v dopravní zácpě nemusí neustále sešlapovat pedál spojky a přeřadit z 1. na 2. rychlostní stupeň a naopak. Při výběru auta s automatickou převodovkou však znamená, že obvykle musíte utratit větší rozpočet než při koupi auta s manuální převodovkou. Oprava takové převodovky bude navíc mnohem dražší, protože její struktura je komplikovaná a její rozsah zahrnuje prvky jako senzory nebo počítač.

Volba mezi automatickou a manuální převodovkou není jednoduchá. Řidič stojící před dilematem „automat“ nebo „manuál“ a musí zvážit, která převodovka bude lépe vyhovovat vlastnostem jeho řízení. Optimálně sladěný box umožní nejlepší využití schopností daného vozidla. Pokud rozhodnutí není zřejmé, můžete zvážit sekvenční automatickou převodovku jako přechodné řešení. Přestože se jedná o „automat“, má téměř stejné vlastnosti jako manuální převodovka, umožňuje mimo jiné řazení páčkami na volantu nebo řadicí páce, ale bez nutnosti sešlápnout spojku.