Manželé na procházce najednou uslyšeli skřípavý zvuk z keře. Odhrnuli větve a bez váhání jednali

Fotografie: Basher Eyre / Creative Commons / Attribution 2.0

Každý se může ocitnout v situaci, kdy narazí na osamocené kotě. Pokud si ho však chcete vzít domů, měli byste vědět, jak správně postupovat.

Manželský pár si při obvyklé procházce všiml roztomilého kotěte. To bylo schované pod pichlavým keřem a mňoukalo. V dohledu nebyla žádná kočka, a tak se zdálo, že kotě je zcela opuštěné a nemůže se dostat ven. Rozhodli se ho vyprostit ze zajetí trnů a odnesli si ho domů. Nemuselo to však být to nejlepší, co mohli udělat.

Neberte s sebou kotě hned, jak ho najdete

Příběh sdílela žena na Facebooku a zveřejnila fotku, jak jejich nové koťátko spokojeně pije mléko z misky. Dostalo jméno po trnovém keři, pod kterým se schovávalo. Dobrosrdečnost těchto manželů a touha zachránit malé stvoření je chvályhodná. To samé se však může stát i vám. Víte, co dělat, když naleznete opuštěné kotě?

V první řadě je potřeba se přesvědčit, že je kotě skutečně opuštěné. Měli byste tedy nějakou dobu počkat a zpovzdálí ho pozorovat, jestli si pro něj nepřijde jeho matka. Kotě od maminky nikdy neberte. Opuštěné koťátko také můžete poznat podle toho, jestli je zanedbané, nebo ne. Kočka své potomky stále umývá a čistí. Pokud tedy bude kotě vypadat dobře živené s pěknou čistou srstí, je velká pravděpodobnost, že se jen při hraní vzdálilo od své maminky.

Umístěte nalezené kotě do karantény

Pokud je koťátko v nebezpečné situaci, třeba u silnice, vezměte ho a přeneste na bezpečné místo někam pod keř. Můžete je dát i do menší krabice. Když se skutečně přesvědčíte, že kotě maminku nemá, můžete si ho odnést domů. V tuto chvíli byste však měli dodržet několik pravidel. Vyhraďte koťátku samostatnou místnost tak, aby k němu nemohla jiná domácí zvířata.

Fotografie: Freepik

Kotě může být nemocné a je potřeba ho 7–14 dní držet v karanténě. Podle jeho stáří mu pak zvolte krmení. Koťata mladší než měsíc ještě nejsou přivyklá na pevnou stravu, proto jim pro začátek dejte smetanu nebo ředěné kondenzované mléko. Starším koťatům můžete prozatím dát maso, než koupíte krmivo pro kočky.

Koťátko ochočíte snadno, dospělá kočka může zůstat bázlivá

Z lavoru nebo krabice můžete také vyrobit improvizovaný záchod. Nasypte do něj písek nebo něco sypkého. Pokud nic vhodného nemáte, pro začátek můžete použít i hlínu. Co nejdříve byste měli s koťátkem navštívit veterináře. Ten ho odčervení a zjistí, zda je zdravé, a dá vám také užitečně rady, jak se o ně starat.

Divoké kotě, které je maličké, půjde velmi dobře ochočit. Stačí, pokud ho budete často brát do náruče a hladit ho. Větší, třeba roční kočka už může být mnohem bázlivější a může jí trvat několik týdnů i měsíců, než si na vás zvykne. Dospělé divoké kočky už se nemusí nechat ochočit nikdy a v prostředí mezi lidmi zůstanou bázlivé a mohou být i útočné.

Pokud si koťátko nemůžete nechat, snažte se ho umístit do dobrých rukou. Poskytněte mu domov, alespoň na pár dní. Vyfoťte ho a zkuste kotě nabídnout přes inzerát. Můžete se také obrátit na místní útulek. Často se stává, že jsou tato zařízení přeplněná, ale při troše štěstí některé z nich kotě přijme. Naštěstí je mnoho dobrých lidí, kterým osud opuštěných koček není lhostejný a kteří jsou ochotni se o nalezené kočky postarat.

Zdroj: Onlinenytt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*