Když si dáte vařené vepřové koleno s hořčicí a křenem, zajistíte si gurmánský zážitek. Koleno je však možné také dusit s použitím výrazného koření.
V našich končinách je vepřové maso běžnou součástí jídelníčku. Lze z něho připravovat nejrůznější recepty – dušená, pečená, smažená či grilovaná jídla. K nejdražším patří vepřová panenka, jež nabízí libové maso. Je možné ji použít i na minutky. K levnějším druhům vepřového masa patří kolena. Obvykle se pečou nebo vaří. Náš recept je dusí, což je také jedna z možností přípravy. Ch
Co budete na dušené vepřové koleno potřebovat
- 1 vepřové koleno
- 1 lžička rozmarýnu
- 3 stroužky česneku
- 2 středně velké cibule
- sůl a mletý pepř dle chuti
- slunečnicový nebo řepkový olej podle potřeby
- 2 lžíce kečupu nebo rajského protlaku
Postup přípravy
- Vepřové koleno dobře omyjete, osušíte a kůži na několika místech nakrojíte.
- Česnek utřete, smícháte s rozmarýnem, slunečnicovým nebo řepkovým olejem, solí a pepřem podle toho, jak máte rádi slané a ostré pokrmy. Touto směsí vepřové koleno potřete ze všech stran a necháte asi dvě hodiny marinovat, aby maso do sebe vsáklo jednotlivé chutě.
- Pak si vezmete hlubší pánev, případně kastrol. Na rostlinném oleji orestujete nadrobno nakrájenou cibuli, aby zezlátla a zavoněla. Na tento základ položíte marinované vepřové koleno, přidáte kečup nebo rajský protlak a trochu vody. Máte-li rádi hodně ostrá jídla, doplňte maso chilli papričkou.
- Vepřové koleno takto duste asi tři hodiny doměkka, a to nejlépe pod pokličkou, aby z kastrolu zbytečně neunikala ven pára.
- Jako chutná příloha k takto připravenému vepřovému kolenu se nabízí brambory s máslem, posypané nasekanými bylinkami. Lze ho ovšem jíst i s chlebem. A gurmáni, kteří milují maso na různý způsob, si ho dají nejspíš bez přílohy, aby vychutnali tu lahodnou chuť.
Napište komentář