Máslové sušenky recept

Jestli čekáte návštěvu a máte málo času na to připravit pohoštění, zkuste tento recept na měkké sušenky, díky kterému zabodujete. Sušenky mají snadnou přípravu a nepotřebujete k nim žádné suroviny, které byste neměli doma nebo si pro nemohli skočit do obchodu.

Sušenky můžete mít různých tvarů i velikostí

Na sušenky, které můžete i vrstvit na sebe nebo si vytvořit tvar, který chcete, budete potřebovat:

  • 320 g mouky
  • 2 lžíce cukru na těsto
  • 8 g vanilkového cukru nebo kůru z citronu
  • 1 lžičku prášku do pečiva
  • Vejce
  • 100 g másla
  • 100 g smetany.

Do těsta nezapomeňte dát také špetku soli. Na ozdobu bude třeba moučkového cukru. A než vložíte sušenky do trouby, pomažte je vajíčkem a také si připravte 2-3 lžíce cukru. V hluboké míse smíchejte mouku, kterou prosejte, prášek do pečiva, sůl, moučkový cukr a vanilkový cukr. Máslo nakrájejte a přidejte do těsta.

Míchejte rukama, abyste získali těsto, které se nebude drolit. Přidejte vejce, smetanu a hněťte. Poté ho nechte asi 15 minut odpočívat, přikryjte ho miskou nebo potravinářskou fólií.

Použít můžete i vroubkovaná vykrajovátka nebo obyčejný nůž

Těsto poté vyválejte na plát silný 5-7 mm.

Pomažte ho rozšlehaným vejce pomocí mašlovačky a posypte ho cukrem.

Nakrájejte ho pomocí nože, použít můžete i vroubkovaný. Využít můžete také různá vykrajovátka větších velikostí a různých tvarů.

Sušenky vyrovnejte na plech vyložený pečícím papírem a nechte mezi nimi dostatečně velké mezery.

Troubu si předehřejte na 180 stupňů a sušenky pečte asi 25 minut podle typu trouby. Nechte vychladnout, a pokud máte rádi sladší sušenky, posypte je moučkovým cukrem.

Budou se vám hodit pro návštěvy, ale také jako chutná sladká svačinka pro děti na výlety. Můžete také zkusit různé obměny a sušenky polít rozpuštěnou čokoládou. Použít můžete také sypané ozdoby ve tvaru kuliček.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]