Mastnotu z digestoře, obkladů i kuchyňské linky lze snadno odstranit. Pomůže nejen ocet a jedlá soda

Jak na odstranění z mastnoty na různých místech ve vaší kuchyni? A jak ji obecně udržovat v dokonalé čistotě? Pomohou vám tyto rady. Nutno říci, že ani jedna není spojena s postupem, který by byl založený na tom, že půjdete do obchodu a v něm koupíte určitý specializovaný čistič, který by se používal na dané problémy se špínou. Všechny rady a postupy mají jednu věc společnou. Jsou založeny na použití výhradně jenom věcí, které máte běžně v kuchyni, nebo je snadno koupíte v nejbližším obchodě s potravinami.

Mastnota na odsavači par

Vaříte často? Pokud ano, je váš odsavač par jistě velmi mastný. Na daných filtrech se usazuje mastnota, která může postupně i odkapávat dolů na váš sporák. Jak na odstranění mastnoty právě z tohoto místa? Filtry je třeba sundat a následně je namočit ve speciálním roztoku. Ten vytvoříte tak, že vezmete horkou vodu, do které přidáte několik lžic soli a také kyseliny citronové. Ideální poměr jsou 4 lžíce soli, 2 lžíce kyseliny citronové a 1 litr horké vody. To tohoto roztoku namočte filtry na dobu 15 minut. Vyndejte je, opláchněte a budou dokonale čisté.

Vyzkoušet však můžete i druhý postup. Opět si vezměte zhruba 1 litr horké vody, ve kterém rozpustíte 1 dcl octa. Následně do tohoto roztoku opět namočíte kovové filtry digestoře, necháte 10 – 20 minut odmočit a poté opláchnete. I tento postup si velmi dobře poradí s mastnotou.

Špína na dně hrnců

Máte hrnce, které jsou na svém dnu špinavé a klasické čištění nepomáhá? I tady vám řekneme, jak na odstranění mastnoty rychle a jednoduše. Stačí pouze trocha horké vody, do které přidáte jedlou sodu. Takto nechte několik desítek minut působit, potom vezměte houbičku a špínu snadno vydrbejte. Vaše nádobí díky tomu bude opět dokonale čisté.

Nečistoty v lednici

Jak odstranit zbytky jídla v lednici a tu následně i vydezinfikovat? Opět není nutné kupovat jakékoliv speciální přípravky, jelikož mnohem lépe poslouží kombinace vody a octa. Obojí stačí jednoduše smíchat v poměru 50:50. Následně do čisticího roztoku namočíte hadřík a můžete se pustit do čištění. A výsledek? Dokonalý. Lednice bude opět čistá a hlavně dokonale dezinfikovaná, jelikož ocet hravě odstraní všechny bakterie.

Mastnota na obkladech za linkou

Může se zde objevit po přípravě vašeho jídla. Jak na odstranění mastnoty nejenom z dlaždic, ale také z jednotlivých spár? I tady si ukážeme, že to může být snadné. Stačí mít k dispozici 2 litry horké vody, ve které následně rozmícháte 100 mililitrů klasického octa. Potom už stačí vzít houbičku nebo hadřík a danou plochu čistit. Mastnota bude velmi rychle rozpuštěna a obklady budou opět zářit.

Špinavá kuchyňská linka

Je jedno, zda má jít opět o odstranění mastnoty, nebo se má jednat o postup, kdy chcete odstranit běžné nečistoty. Pokud se podíváme jak na to, tak stačí kombinovat běžný kuchyňský olej s jednou sodou, v poměru 1:1. Díky tomu vznikne zajímavá pasta, pomocí které vydrbete i to, co dlouhé měsíce na lince zůstávalo. Potom aplikujte kombinaci octu a vody podle předchozího návodu a výsledek bude dokonalý.

Špinavý mixér

Jistě to znáte. V mixéru jsou zákoutí, kam nedostanete a se kterými si neporadí ani myčka. Jak zajistit, že nečistoty v podobě zbytků jídel odstraníte? Pomůže vám roztok z teplé vody a přípravku na nádobní. Do této tekutiny dejte mixér na několik desítek minut odmočit a potom nečistotu odstraňte větším proudem vody. Pamatujte také na to, že toto namáčení je vhodné dělat vždy hned po použití. A je jedno, zda chcete eliminovat jídlo, nebo jde o odstranění mastnoty.

Špinavý mlýnek na kávu

Mnozí lidé využívají mlýnek například i na koření a další suroviny. Nutno však říci, že aby nedošlo k mísení chutí, je třeba ho vždy důkladně omýt. Jak na to? Stačí vzít hrst klasické nevařené rýže, hodit ji do mlýnku a umlít. Nejenom, že odstraní všechny zbytky předchozí suroviny, ale také dokáže snadno eliminovat i pachy.

Špinavý odpadkový koš

Problémem nejsou jenom zbytky jídla, ale také mnohé bakterie, které se zde usazují a množí. Proto použijte stejnou kombinaci, jako u lednice. Tedy vodu a ocet, tentokrát však ve stejném poměru. Vezměte hadřík a odpadkový koš vyčistěte. Zmizí nečistoty, mastnota a hlavně i nebezpečné bakterie.

Zašlý porcelán

Máte v porcelánových hrníčcích zašlé stopy od kávy nebo čaje, které nejdou domýt? Zkuste tuto kombinaci a uvidíte že pustí. Stačí smíchat obyčejný ocet a kuchyňskou sůl v poměru 1:1. Získáte zajímavý čisticí prášek s velkou silou. Ten naneste na špinavý porcelán a nechte 30 minut působit. Potom stačí opláchnout a hrnky budou jako nové.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]