Matky v přírodě aneb kouzelný náhled do lví rodiny, který vám vykouzlí úsměv na rtech

Fotografie: Freepik

Kouzelný pohled do lví smečky, kde zrovna matky vychovávají svá mláďata a vytváří tak nové příběhy přímo v srdci africké savany.

Nahlédněte s námi až do samotného nitra africké savany, kde matky lvice vychovávají svá mláďata, která jsou – stejně jako všechny děti – hravá, neposedná a věčně zvídavá po nových dobrodružstvích. Zjistěte, jak jsou úkoly ve smečce rozděleny a sledujte dojemné momenty mladých lvů, kteří se časem stanou novými králi této sluncem zalité divoké země.

Není pouze jedna matka

Na matkách lvicích je nejkrásnější to, jak si ve smečce vzájemně pomáhají a jsou opravdovou rodinou. Když má totiž lvíčata jedna, starají se o ně všechny bez ohledu na to, že se nejedná o jejich vlastní děti. V této smečce je konkrétně 9 čerstvých přírůstků, o něž společně pečují všechny lvice. Ono uhlídat a vychovat 8 malých nezbed dá spoustu práce. S tou občas pomáhají také lvi, kteří s mladými trénují první bitvy a učí je hbitosti.

Fotografie: Freepik

Tuto roli převezmou zejména v době, kdy se lvice chystají na lov. Ve správné lví smečce totiž ve většině případů loví právě zkušené dospělé samice, které jsou mnohem hbitější a rychlejší než samci. Úspěšnost lovu, od které závisí přežití smečky, je tak mnohem vyšší. Občas však přiloží ruku (tlapu) k dílu i lvi, zejména pokud se jedná o větší kořist, která je i nad síly statných lvic.

Fotografie: Freepik

Pravidla smečky

Pokud se jedná o lví smečky, ty mohou být poměrně velkým společenstvím, které se skládá až ze 40 členů. Jedná se především o mladé lvice a několik statných samců, kteří se podřizují svému alfa samcovi.

Úlohou samic je tedy výchova mláďat a ulovení potravy pro celou smečku, lvi zase chrání své území a také jednotlivé členy smečky před nebezpečím.

Fografie: Freepik

No a úlohou mláďat je především přežít a dospět po boku svých matek. S těmi zůstávají i něco přes dva roky, poté se mladé samice připojí ke smečce a samci jdou svou vlastní cestou napříč této nehostinné krajině, kde je jejich cílem najít smečku, která je přijme. To se většinou stává, když mladý lev porazí alfa samce v jiné skupině, čímž získá právo nejen připojit se ke smečce, ale také nastoupit na pozici alfy a množit se se samicemi.

Zdroj: TimsVids

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]