Káva je nápojem, se kterým mnoho z nás začíná den. Kávová sedlina je velmi častým odpadem, který lze využít mnoha způsoby. Lze ho třeba nalít do toalety, aby se pročistila a odstranily se nečistoty.
Jednou z prvních věcí, kterou mnozí z nás každé ráno dělají, je uvaření kávy. S ranní kávou je však spojen jeden nesmírně důležitý aspekt. Je to kávová sedlina. Toaleta je jednou z částí koupelny, kde se nachází nejvíce bakterií. Z tohoto důvodu je třeba ji často čistit. Efektivní trik s kávovou sedlinou vám to umožní během chvilky. Jedna věc je jistá: tuto činnosti si rychle osvojíte ve svém každodenním životě!
Čištění toalety sedlinou
Kávová sedlina může být velmi užitečná jako náhrada nejrůznějších čisticích prostředků, jako jsou přírodní deodoranty či odstraňovače skvrn, nebo například k čištění a odstranění zápachu z toalety. Abyste využili tuto poslední výhodu, budete muset z kávovaru vyjmout sedlinu (nebo to, co zbylo z kapslí, které jste použili) a nalít ji do litru vody o pokojové teplotě. Pak už jen stačí vše nalít do záchodové mísy a spláchnout.
Touto zero waste metodou se vám podaří eliminovat případný zápach díky aromatu kávy. Pro dosažení lepšího výsledku by bylo ideální použít alespoň tři lžíce kávové sedliny v litru vody. Tento proces zopakujte každé dva dny nebo pokaždé, když ve vaší koupelně ucítíte nepříjemný zápach.
Jak dále využít nepotřebnou kávovou sedlinu
Ukazuje se, že kromě své charakteristické chuti, vůně a schopnosti ovlivnit naši koncentraci a vzrušení má káva také mimořádné vlastnosti, které se mohou ukázat jako užitečné při každodenních činnostech doma.
Čištění připálených a mastných povrchů
Mnoho lidí zná starou vojenskou metodu odstraňování odolných nečistot pomocí písku. Podobně se používá i kávová sedlina. To je nejlepší metoda pro čištění hrnců, některých pánví nebo grilovacích roštů. Stačí nanést mírně vlhkou hmotu na hadřík a vyčistit povrch.
Přírodní hnojivo
Pokud nemáte k dispozici kompost, kam byste mohli vyhazovat zeminu, nezapomeňte, že rostliny v květináčích také potřebují výživu. Kávová sedlina dodá kořenům rostlin dávku mikroživin, jako je například fosfor a draslík. Kávová sedlina smíchaná s půdou také zlepšuje odvodnění a zadržování vody a provzdušňuje půdu.
Přírodní peeling
Jednoduše smíchejte lžíci kávové sedliny se lžičkou olivového oleje a je hotovo. Výsledkem je přírodní kávový peeling, který má stahující účinky a efektivně odstraňuje odumřelé buňky, říká dermatoložka Kayla McDonell. Navíc je vhodný pro všechny typy pleti a nevyvolává nadměrnou tvorbu kožního mazu. Vyplatí se používat i v oblastech, kde se objevuje „pomerančová kůže“ – takový peeling je vynikajícím způsobem boje proti celulitidě.
Domácí maska na obličej a vlasy
Existuje důvod, proč je na trhu mnoho kosmetických přípravků s kávovými přísadami. V kosmetické oblasti funguje také maska z kávové sedliny. Pomáhá snižovat známky únavy a odstraňuje tmavé kruhy pod očima. Díky složkám obsaženým v kávě je pleť lesklejší a zářivější.
K přípravě univerzální masky stačí dvě lžíce kávové sedliny a lžíce smetany nebo přírodního jogurtu. Tato „kaše“ pokožku důkladně čistí a hloubkově vyživuje. Může se používat i každé tři dny. Kávovou sedlinou si můžete také umýt i vlasy a zbavit se tímto trikem zbytků laku na vlasy a suchého šamponu. Buďte opatrní, pokud máte světlé vlasy, protože káva může vlasy odbarvit. Po umytí je dobře opláchněte.
Neutralizátor pachů
Káva výborně pohlcuje a neutralizuje nepříjemné pachy. Proto můžete misky se sedlinou umístit tam, kde dbáte na svěžest, jako je lednice nebo botník. Suchou sedlinu můžete nasypat do bot a nechat ji tam přes noc, poté ji vysajte – pomůže neutralizovat zápach. Čerstvě namletá kávová zrna mají ještě intenzivnější účinek – mnozí řidiči si je dávají do sáčků a zavěšují je v autě.
Repelent proti hmyzu
Kávová sedlina je účinný „odpuzovač“. Rozmístěte ji v malých nádobách na místa, kde se hmyz nejčastěji vyskytuje, například v blízkosti mísy s ovocem. Díky tomuto způsobu už se nebudete zlobit na ovocné mušky, protože se neukážou!
Zdroj: Healthline, GardeningKnowHow, PureWow
Napište komentář