Ukázal účet za kávu na dovolené. Ceny jsou levnější než ve východní Evropě

Fotografie: Gaurav Dhwaj Khadka / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Velkou pozornost vzbudil příspěvek muže, který se vrátil z dovolené v Itálii. Zveřejnil účtenku, jež prokázala, že na dovolené zaplatí za kávu méně než doma.

Zatímco v minulosti musel každý, kdo si jel užít dovolenou na jih Evropy, počítat s vyššími cenami za kávu a jídlo, než by dal doma, poslední dobou se ukazuje, že růst domácích cen začíná předbíhat i ty z oblíbených turistických destinací. Konkrétně v Itálii už si vynikající espresso dáte za menší peníz než v běžné restauraci ve větším městě u nás.

Káva v Itálii ho vyšla mnohem levněji

Na tuto skutečnost nedávno upozornil sice polský turista, ale v přepočtu na české koruny se zdá, že ten samý trend platí i u nás. Neustálý nárůst cen zboží a služeb začíná dohánět i ceny v letoviscích, kde dříve každý musel počítat s tím, že ho oběd nebo káva vyjde mnohem dráž než v domácí restauraci. Tyto rozdíly se však pomalu začínají smazávat.

Fotografie účtenky, kterou sdílel polský turista Tomasz, vzbudila na twitteru pozornost. Svoji dovolenou strávil na Sicílii. V kavárně v centru místního turistického letoviska dal za latte macchiato 2,4 eur, tedy asi 10 zlotých. V přepočtu na koruny ho tento nápoj přišel na 55 Kč. Další fotografie dokládá, že tato velká káva v Polsku běžně stojí i 16 zlotých, tedy asi 85 Kč. V centru Varšavy pak ještě více.

Polsko stále láká Čechy k nákupům

Je však třeba být fér. Ceny se samozřejmě mohou lišit, a navíc káva je zrovna v Itálii tak oblíbená, že ji místní restaurace nabízí obecně za nižší ceny než třeba v sousedním Chorvatsku nebo Španělsku. Na dovolené v Itálii vás tedy cena kávy určitě příjemně překvapí a nemusíte se bát, že za ni v restauraci necháte kalhoty.

Ačkoliv i polští sousedé si na nárůst domácích cen stěžují, mnoho lidí z Česka Polsko stále považuje za zemi, kam se rozhodně vyplatí přijet nakoupit potraviny, oblečení, ale i jiné spotřební zboží. Tedy za zemi, kde jsou ceny stále ještě mnohem příznivější než u nás. Zda to tak bude platit i v budoucnu, však není jasné. Vysoká inflace se ani Polsku nevyhnula. Mnoho zboží ovšem bylo přesunuto do nižších sazeb DPH, proto jsou polské ceny pro našince stále ještě výhodné.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]