Seniorka měla všechny orgány umístěné obráceně, ale nevěděla o tom. I přes unikátní abnormalitu se dožila 99 let

Fotografie: Needpix

Darovala tělo vědě a zapsala se do všech lékařských učebnic. Studenti medicíny nevěřili vlastním očím, když v hodině anatomie zkoumali její tělo.

Abnormalita, kterou tato žena trpěla, se vyskytuje velmi vzácně. Mnohem vzácnější však je případ, kdy se někdo s takto uloženými orgány dožije ve zdraví téměř sta let. Rose Marie Bentleyová už se nikdy nedozví, jak vzácným medicínským případem vlastně byla. Přestože během života prodělala několik operací, nikdo z lékařů si plně nevšiml naprosto ojedinělého uložení jejích orgánů.

Studenti museli zavolat profesora

Studenti medicíny na Oregonské univerzitě si mysleli, že špatně vidí. Když se jich pět sklánělo nad otevřeným hrudníkem paní Bentlyové, nic z toho, co viděli, neodpovídalo učebnicím anatomie. Nejdříve nedokázali najít dolní dutou žílu, která vede po pravé straně páteře do jater a odtud rovnou do pravé srdeční komory.

Studenti přivolali profesora, protože nechápali, kam by se tato největší žíla mohla ztratit. Profesor sám byl v první chvíli zmatený a postupně všichni hleděli na něco, co v životě neviděli. Všechny její orgány byly zrcadlově obrácené. Dolní dutá žíla tak vedla po levé straně páteře a do pravé srdeční komory vedle zcela atypicky.

Tuto mutaci často provázejí vážné srdeční vady

Další žíly, které vedou z vnitřních orgánu, pak někde chyběly nebo vedly z úplně jiných míst. Slezinu a žaludek měla nalevo, zatímco játra zase spíše napravo. Její pravá plíce měla pouze dva laloky, namísto obvyklých tří. Celý trávicí trakt byl také zrcadlově převrácený. Tomuto stavu se říká situs inversus s levokardií. Je to mutace, ke které dochází v rané fázi těhotenství.

Vyskytuje se asi u jednoho z 22 000 narozených dětí. Bohužel ve většině případů mají tyto děti i těžkou srdeční vadu, a proto se asi jen 10 % z nich dožije více než 5 let. Rose Mariino srdce však nebylo postižené, a to byl důvod, díky kterému se dožila požehnaných 99 let. Byla naprosto unikátním člověkem. Šance, že se s takovou diagnózou dožije téměř stovky, je asi 1 : 50 milionům.

Ani při operacích se na nic nepřišlo

Rose Mary však neměla nejmenší tušení, že je s jejím tělem něco v nepořádku. Při operaci slepého střeva lékař do zprávy poznačil, že je měla atypicky uložené na pravé straně, ale dále to nikdo neřešil. Stejně tak při odstranění dělohy a žlučníku si nikdo nedal dvě a dvě dohromady. A možná je to nakonec dobře. Jak by se jí asi žilo, kdyby věděla, že v jejím těle je vše vlastně úplně naruby?

Považovala se za naprosto zdravou ženu, byla prý vynikající plavkyně a pohyb hrál v jejím životě důležitou roli. Byla velmi dobrosrdečná a když se novináři zeptali její dcery, co by maminka řekla na to, že je jedna z 50 milionů, odpověděla: „Jen by si myslela, že je to vtipné. Na tváři by měla široký úsměv a můj tatínek by si ji za to z legrace dobíral.“

Zdroj: Gesellschaft

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*